Medimagazin logo

2 kişi ölümüne neden olan mantarın görüntüsü ortaya çıktı: '50 gramı bile öldürmeye yeterli...'

Düzce'de ormandan topladıkları mantarları yiyen Yusuf Yavuz ve eşi Emine Yavuz hayatını kaybetti, gelinleri Tuğba Yavuz ise yoğun bakımda. Yavuz ailesinden 2 kişinin yedikleri mantarın görüntüsü ortaya çıktı. Ailenin 'Köygöçüren' mantarı yediği belirlenirken Mikolog Jilber Barutçiyan, "Ölümlerin yüzde 95'inden sorumlu olan 'Köygöçüren' diye bilinen mantar türüdür. 50 gramı bile yetişkin bir insanın ölümüne neden olabilir" dedi
Kaynak: DHA
2 kişi ölümüne neden olan mantarın görüntüsü ortaya çıktı: '50 gramı bile öldürmeye yeterli...'
Ailenin yediği mantarın fotoğrafı ortaya çıktı. Mantarın 'Köygöçüren' diye bilinen mantar türü olduğu öğrenildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

3 Kasım'da Düzce'nin Gümüşova ilçesi Yeni Mahallesi'nde Düzce Müftülüğü'nde şoför olarak çalışan Yusuf Yavuz ormandan topladığı  mantarları eve getirdi. Eşi Emine Yavuz, akşam saatlerinde 2 mantarı çiğ olarak yedi ve uyudu. Ertesi sabah ise kahvaltıda da yedikten sonra öğlen saat 12.00 civarında eşi ve gelini birlikte mantarları kızartarak yedi. 

Aynı gün saat 15.00 civarlarında Emine Yavuz kusmaya başlayınca üçü birlikte Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'ne gitti. Emine ve Yusuf çifti geceyi hastanede geçirirken gelinlerinin ise durumunun iyi olduğu belirtilerek eve gönderildi. 

Tekrar fenalaşan Tuğba Yavuz, ambulansla akşam hastaneye kaldırıldı. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'nde 2 gün tedavi gören aile 5 Kasım'da Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne sevk edildi. Burada 2 gün yoğun bakımda tedavi gören Yusuf ve Emine Yavuz çifti dün hayatını kaybetti. 

'Bu yıl mantar zehirlenmeleri çok ağır gidiyor! İlk 3 güne dikkat'

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde yoğun bakımda olan Tuğba Yavuz'un ise mantar nedeniyle karaciğer yetmezliği başladı. Yavuz'un kız kardeşinden karaciğer nakli gerçekleştirilmesi için uygun zaman beklendiği öğrenildi.

“Bu mantar yenecek bir mantar değildi”

İkiz kardeşi vefat eden Esma Dertli, eniştesinin sık sık mantar yediğini ve mantar türlerinden anladığını söyleyerek, "Eniştem, 'mantar gözüme çok güzel gözüktü' demiş. Öyle olmasa o mantarı yer miydi? Yenecek bir mantar değildi. Sık sık mantar yerdi ama bildiği mantarı yerdi. Bu mantar yenecek bir mantar değildi. Mantardan anlardı ama bunu nasıl yediğini bilemiyorum. Bunu yememesi lazımdı. Kardeşim kocasına güvenirdi. 

Beni aradı, 'iki mantarı çiğ yedim, 3 tanesini kavurdum yedim' dedi. Ben de kendisine mantarın fotoğrafını atmasını söyledim. Mantarı görünce kardeşime, 'mantarı hiç gözüm tutmadı, yemeyin' dedim ama o zamana kadar yemişlerdi. Bu mantarın zehirli olduğunu biliyoruz. Bunu herkes bilir. Yolda gördüğümüz zaman ayağımızla ezerdik zehir olduğu için" şeklinde konuştu.

Dertli, "Düzce'de hastanede mide bulantısı ilacı verdiler, serum taktılar. Gelini sevk edilmelerini istedi, sevk gerçekleşmeyince bu sefer eşi sinirlendi, kriz geçirdi. Kardeşim fenalaştı, başının döndüğünü söyledi ve hava verilmesini istedi. Sonra ben onu lavaboya götürdüm, lavaboda fenalaştı kendini yere attı ve öldü. Hemen bağırdım, 15-20 doktor geldi yoğun bakıma götürdüler. Doktorlar hastanın üzerini çıkaracak vakitleri bile olmadığını söylediler" ifadelerini kullandı.

Karaciğer nakli gerçekleştirilecek

Halası ve eniştesi vefat eden Hüseyin Kaya ise, "Eniştem mantarları toplayıp eve getiriyor. Halam akşam birkaç tanesini çiğ olarak yiyor. Sabah kalktığında kendini iyi hissedince bu sefer kahvaltıda yiyor. Daha sonra öğlene doğru gelini, eniştem üçü birlikte yiyorlar. Saat 15.00 civarında halam kusmaya başlıyor. Gelini kontrol etmeye çıkıyor, onun iyi olduğunu görüyor. 

Sonra üçü birlikte hastaneye gidiyorlar, eniştemin belirtileri de hastanede anlaşılıyor. Gelinin ise durumunun iyi olduğunu belirtip eve gönderiyorlar. Sabaha karşı, fenalaşınca hastaneye gidiyorlar tekrar. Perşembe, cuma ve cumartesi günü yatarak tedavi görüyorlar. Cumartesi günü İstanbul'a sevk gerçekleşiyor" dedi. Kaya, "Gelinimiz de şu an karaciğer yetmezliği başladı. Karaciğer için kız kardeşi hastaneye yattı, eğer uygun ortam olursa, gelinimiz hazır olursa kardeşinden karaciğer nakli gerçekleşecek" sözlerini kullandı.

Mantarın türü ‘Köygöçüren’

Öte yandan ailenin yediği mantarın fotoğrafı ortaya çıktı. Tabak dolusu mantarın 'Köygöçüren' diye bilinen mantar türü olduğu öğrenildi. Köygöçüren mantarıyla ilgili uyarıda bulunan Mikolog Jilber Barutçiyan,  "50 gramı bile yetişkin bir insanın ölümüne neden olabilir" bilgisini verdi.

Barutçiyan, "Mantarları tanımıyorlarsa kesinlikle toplamamalılar. Bu kişinin ölüm nedeni yüzde 95 ihtimalle, çok bol miktarda bulunan Köygöçüren mantarı olabilir. İştah açıcı görüntüsü olan bir mantardır. Zehirli ve yenebilen mantarları ayırmak için, hiçbir kısa yol yok. Çevreden duyacağınız bütün bilgiler yanlış. Hayvanlar yerse bizde yeriz mantığı tamamen yanlış. Bazı hayvanlar dünyanın en ölümcül mantarını yiyebilirler ama, insan için bu ölümcül olabilir. 

Mantarları bilimsel bir netlikle tanımlayıp, güncel bir kaynaktan yenilebilirliğini kontrol etmeliyiz. Mantarın üremesi için ısı ve neme ihtiyacı var. Yağmur yağması lazım belirli bir sıcaklık gerekiyor. Bu ortamlarda özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında oluşuyor. Onun için sonbahar aylarında bu zehirlenme vakaları artıyor" ifadelerini kullandı.

 Aynı aileden 6 kişi mantardan zehirlendi! Mantar zehirlenmelerine karşı uyarı...

mantar
duzce
mantar zehirlenmesi
koygocuren
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir