Medimagazin logo

14 saatlik aralıklı açlık, ruh hali ve uyku iyileşmesinde umut verici sonuçlar gösteriyor

Sırbistan'ın Belgrad kentinde düzenlenen Avrupa Beslenme Konferansı'nda sunulan King's College London tarafından yapılan son araştırma, 14 saatlik oruç rejiminin sağlık açısından önemli faydaları olduğunu ortaya koydu
Kaynak: MEDİMAGAZİN
14 saatlik aralıklı açlık, ruh hali ve uyku iyileşmesinde umut verici sonuçlar gösteriyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - ZOE Health uygulamasını kullanan 37 bin 545 katılımcının yer aldığı çalışmada, on saatlik bir yemek yeme aralığının ardından 14 saatlik oruç tutmaya odaklanıldı. Popüler aralıklı oruç (IF) kilo verme rejiminin bir parçası olan bu yaklaşım, ruh hali, enerji seviyeleri ve açlık yönetiminde önemli gelişmeler olduğunu gösterdi.

Çalışma, on saatlik yeme aralığındaki tutarlılığın, değişen günlük yeme programlarına kıyasla daha iyi sonuçlar verdiğini vurguladı. Altı saat gibi kısa yeme sürelerini savunan daha kısıtlayıcı IF yöntemlerinin aksine, bu daha az katı on saatlik sürenin gerçek dünya ortamlarında hem yönetilebilir hem de etkili olduğu kanıtlandı.

Bu zamana kadar ki en büyük çalışma

ZOE'nin baş bilim insanı ve King's College London'ın bir üyesi olan Dr. Sarah Berry, çalışmanın kontrollü bir klinik ortam dışında türünün en büyüğü olarak öneminin altını çizdi.

 Katılımcılar başlangıçta bir hafta boyunca normal yeme düzenlerini takip etti, ardından sonraki iki hafta boyunca on saatlik pencereye geçti.

Çoğunluğu kadın ve yaş ortalaması 60 olan katılımcıların büyük çoğunluğu, üç haftalık temel müdahalenin ötesinde ek haftaları da tercih ederek, uzatılmış çalışma dönemi boyunca yüksek katılım göstermeye devam etti.

Bu önemli araştırma, aralıklı oruç tutmanın sağlığa faydaları hakkında aydınlatıcı veriler sunarak özellikle de ruh halini, enerjiyi ve açlık kontrolünü geliştirmek için tutarlılığın ve daha az kısıtlayıcı bir yaklaşımın önemini vurguluyor.

aralikli oruc
avrupa beslenme konferansi
aralikli aclik
Yorum (1)
UZMAN HEKIM
oruç dıyelım artık.bilim de 14 asır sonra aynı noktada ramazan orucu ve hz peygamberın tavsıye ettığ haftada ıkı gun oruç.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir