Medimagazin logo

SGK Başkanı: Dün itibariyle yüzde 92 oranında kağıt reçeteyi kaldırdık

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, "2008-2012 yılları arasında toplam 1 milyon 465 bin 242 tescilsiz sigortayı tescilli hale getirmiş olduk. Kayıt dışı çalışanı kayıt altına almış olduk" dedi.
SGK Başkanı: Dün itibariyle yüzde 92 oranında kağıt reçeteyi kaldırdık
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Acar, Konya'da bir otelde düzenlenen Sosyal Güvenlik Kurumu 2012 Yılı Merkez Eylem Planı Değerlendirme Toplantısı'nda, intibak yasasının yaklaşık 22 yıldır hayata geçirilmesine cesaret edilemediğini söyledi.

İntibak sorununun bu dönemde çözüme kavuşturulduğunu belirten Acar, "Yaklaşık 2,5 milyon dosya, tozlu raflardan çıkarılarak arkadaşlarımızın büyük bir özverisiyle sonuçlandırılmıştır. Bugün geldiğimiz noktada 2000 yılı öncesi emeklilerimiz intibak zamlarını almaya başladılar. Bu insanların duasını almak bile her şeye değer diye düşünüyorum" dedi.

Türk Eczacılar Birliği ile yaşanan sorunların 15 Temmuz 2015'e kadar rafa kaldırıldığını aktaran Acar, Türk Eczacılar Birliği ile protokol yaparak bu sorunu ortadan kaldırdıklarını bildirdi.

Türkiye'de 9.1 milyon yeşil kartlının 2012 Ocak ayından itibaren kuruma geldiğini anlatan Acar, "Acaba ne olacak- Sıkıntı yaşanacak mı- gibi sorular vardı aklımızda. Bunlarla ilgili gelir testi tamamlanmış, bugün geldiğimizi noktada bu süreç de sağlıklı bir şekilde noktalanmış. Kurum alacaklarının elektronik icra takibine aktarılması uygulamasına da geçmiş bulunmaktayız" diye konuştu.

Kimlik Doğrulama Sistemi'nin özel ve üniversite hastanelerinde uygulama projesiyle ilgili olarak "Bunu nasıl yapacaksınız-" diye kendisine sorular geldiğini dile getiren Acar, biyometrik kimlik doğrulama yönteminin 20 ilde kullanılmaya başlandığını, 1 nisan itibariyle de 81 ilde geçileceğini anlattı.

-e-Reçete-

"İddia ediyorum, Avrupa ülkelerinin hiçbirisinde e-Reçete sistemi uygulaması yok. Biz dün itibariyle yüzde 92 oranında kağıt reçeteyi kaldırdık, e-Reçete sistemi üzerinden işlemlerimizi yapıyoruz" diyen Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüzde 8'lik kısım acil işlemler, kurum hekimleri, yani e-Reçete yazma zorunluluğu olmayan kalemler. Yani şunu söyleyebiliriz; bugün geldiğimiz noktada yüzde yüz e-Reçete sistemini sağlıklı bir şekilde hayata geçirdik. Bu konuda vatandaşların mağdur olmaması için titiz bir çalışma yaptık. 15 Ocak itibariyle alınan önlemler neticesinde kuruma bu hizmeti kazandırdık. Kurumdan hizmet alanların memnuniyet oranı yüzde 70'lerin üzerine çıktı. Bu 74 milyona hizmet veren bir kurum açısından son derece olumlu bir sonuçtur. Ama yeterli değildir. Hedefimiz yüzde yüz memnuniyettir. Hiçbir vatandaşın sıkıntı duymayacağı bir kurum hizmet anlayışını ortaya koymak mecburiyetindeyiz."

En önemli hedeflerinden birisinin de kayıt dışıyla mücadele olduğuna dikkati çeken Acar, geçen yıl bütün illerdeki sanayi, ticaret, esnaf odalarıyla çeşitli toplantılar düzenlediklerini hatırlattı.

Toplantıların önemli neticeler verdiğine vurgu yapan Acar, "Sonuçta 2008-2012 yılları arasında toplam 1 milyon 465 bin 242 tescilsiz sigortayı tescilli hale getirmiş olduk. Kayıt dışı çalışanı kayıt altına almış olduk. Bunlar kolay değil. Toplam 86 bin 764 tescilsiz iş yeri tescilli hale getirildi. Bunlar kurumumuzun hep beraber oluşturduğu sinerjinin sonucudur" dedi.

sgk
başkanı:
dün
itibariyle
yüzde
92
oranında
kağıt
reçeteyi
kaldırdık
Yorum (2)
ao
Dikkat edin amacı 74 milyonu memnun etmekmiş. Sen mi memnun ediyorsun? hayır. Doktor memnun ediyor. 74 milyon memnun olsun. biraz da doktoru memnun etsen
0
Cevapla
zafer ayhan
İlaçların piyasa adlarını bilmek zorunda değilim.Zaten tıp eğitimimimde bana ilaç adları değil etken maddeler öğretildi.Bu nedenle yazdığım reçetelere özellikle antibiyotiklerde etken madde yazmaya çalışıyor ama e-reçete sisteminde karşılığı olmadığından reçete yazamıyorum.Ayrıca ilaçların piyasa isimlerini yazmak etik değil.Ben ve hastalarım mağdur durumda.Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor.Örneğin seftriakson diye bir ilaç sistemde yer almıyor.SUT'de bile ilaç adları değil etken maddeler yazılıdır.Çıkacak sorunların sorumluluğu bu koşullarda SGK'ya aittir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir