Medimagazin logo

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, tedavi sürecini aksatıyor

Türkiye Eczacılar Birliği, dünyada ve Türkiye’de bilinçsizce kullanılan ilaç türlerinin başında yer alan antibiyotiklerin sonraki tedavi aşamasında süreci aksattığını açıkladı. Birlik, son 1 yılda antibiyotik kullanımının yüzde 3,21 artarak 8 milyon kutuya ulaştığını belirtti.
Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, tedavi sürecini aksatıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkelerle birlikte 18 Kasım tarihini “Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü’’ olarak ilan etmesi üzerine Türkiye Eczacılar Birliği, ilaç kullanımıyla ilgili açıklama yaptı. Antibiyotiklerin etki alanı, hastanın yaşı, cinsiyeti, kullandığı diğer ilaçlarla gireceği etkileşimlere göre farklılaşabildiğinin kaydedildiği açıklamada, tüm ilaç kullanımların mutlaka eczacı ve hekim kontrolünde olması gerektiği uyarısı yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün antibiyotik kullanımıyla ilgili geçen yıl yayınladığı bildirinin önemine değinilen açıklamada, “Bilinçsiz kullanılan ilaçların başında ne yazık ki antibiyotikler geliyor. 2011 yılında sadece 1 yıl içerisinde antibiyotik kullanımı 8 milyon kutu, yüzde 3,21 oranında arttı. Bilinçsizce ve çok fazla oranda kullanılan antibiyotikler, direnç oluşmasına ve bir sonraki tedavi aşamasında olumsuz sonuç alınmasına neden olabilmektedir. Geçtiğimiz yıl Dünya Sağlık Örgütü, antibiyotik direncinin artık küresel bir tehdit oluşturduğunu ilan etmiş. Antibiyotiklerin aşırı ve yanlış kullanımına bağlı gelişen bakteri direncinin enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde güçlükler yarattığını belirtmişti.” denildi.

bilinçsiz
antibiyotik
kullanımı
tedavi
sürecini
aksatıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir