Medimagazin logo

Aydın Eczacı Odası Başkanı: Avrupa'da eczacılar ilaç yazmaya hazırlanıyor; Biz de...

Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, İngiltere'nin belli ilaç gruplarında eczacılara reçete yazma yetkisi tanımaya hazırlandığını belirterek, "Biz eczacılar Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sağlık sisteminde daha etkin olmaya, sorumluluk almaya hazırız" dedi
Kaynak: İHA - Murat Uçkaç
Aydın Eczacı Odası Başkanı: Avrupa'da eczacılar ilaç yazmaya hazırlanıyor; Biz de...
Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Pandemi sürecinde halkın ilaca ve dolayısı ile sağlığa erişiminde eczanelerin önemli rol aldığını belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, "Bunlardan birisi de kronik rahatsızlıklara ait ilaçların, günü geldiğinde doktora gitmeye gerek olmaksızın devam reçetesi uygulaması çerçevesinde bir imza karşılığında eczanelerden temin edilebilmesiydi. Sağlık Bakanlığı pandemi sürecinde başlattığı başarılı uygulamayı devam ettirerek, bazı hastalık grupları hariç olmak üzere kronik rahatsızlıklara ilişkin rapor sürelerini 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzattı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce bazı ilaç gruplarında sonlandırdığı reçetesiz ilaç temini uygulamasını 1 Haziran 2022 tarihi itibarı ile tüm ilaç grupları için sonlandırdı.

Hastalarımız artık tüm ilaçlarını pandemi öncesinde olduğu gibi hekimlerine reçete ettirerek eczanelerimizden temin edebilecekler. Bazı ilaçlar raporlu olsalar dahi sadece belli uzmanların reçete etmesi durumunda ödeniyor. Hali hazırda hastanelerde özellikle belli branşlarda randevularda yığılma hatta randevu alamama durumu söz konusu. Bu nedenle belli uzmanların reçete etmesi halinde ödenen ilaçları kullanan hastalarımızın mağduriyet yaşamamaları için randevularını bir an önce planlamalarını öneriyorum" dedi.

"Sorumluluk almaya hazırız"

"Pandemi sürecinde başarılı bir şekilde ilaç temini sürecini yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hastanelerde belli branşlardaki yoğunluk nedeniyle oluşabilecek hasta mağduriyetlerini önlemek adına, çok özel ilaçlar dışında kalan tüm ilaçların yıl sonuna kadar aile hekimleri tarafından reçete edilmesinin önünü açmasının yararlı olacağını düşünüyorum" diye konuşan Başkan Karaarslan şunları aktardı;

"Dahası, pandemi sürecinde başlatılan devam reçetesi uygulamasının belli ilaç grupları için devam ettirilmesinin hastanelerde oluşacak emek ve zaman kaybını önleme yanında halkımızın sağlığa erişiminde olumlu katkısı olacağını öngörüyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tekrar değerlendirilmesini öneriyorum. Avrupa ülkelerinin bir çoğunda eczacılar sundukları normal hizmetlerin yanında nitelikli sağlık hizmetleri sunarak meslek hakkı alıyor. İngiltere belli ilaç gruplarında eczacılara reçete yazma yetkisi tanımaya hazırlanıyor. Pandemi sürecinde eczaneler güven merkezi olmaları, yaygınlıkları ve kolay erişilebilirlikleri ile birinci basamak sağlık hizmet sunumunun ne kadar önemli bir parçası olduklarını ispatlamışlardır. Biz eczacılar Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sağlık sisteminde daha etkin olmaya, sorumluluk almaya hazırız."

İngiltere'de eczacılar, aile hekimlerinin iş yükünü azaltmak için reçete yazabilecek

 

 

aydin eczaci odasi
sefa karaarslan
Yorum (20)
Adil eryılmaz
doğru yahu nasıl aklımıza gelmedi... şimdi miadı 3 aylık ilaçlar var firmanın elinde 1/40 veriyor. yani 1 kutu al yeter ki 40 kutu bedava vereyim diyor firma. eczacı da bunu alır. 40 kişiye reçete yazar :) reçete yazmak isteyen eczacılar :) mf kalksın, doktor reçeteye etken madde yazsın.
6
Cevapla
Ömer Hayyam
ticarethaneciler reçete yazacakmış!
9
Cevapla
Hasan
güzel olur.. devamında ilaca erişimi daha kolay hale getirmek için tüm hekimlere de eczane açma yetkisi verilirse tadından yenmez..
21
Cevapla
Seyfi Serttaş
biz doktorlara da ilaç satma yetkisi verilsin o zaman(sanki reçetesiz ilaç satmıyorlarmış).
24
Cevapla
Pediatri
dayak yemeye hazırız diyor. hasta gelecek istediği ilaç olmadı mı dövecek. hiç tavsiye etmem dr olarak.
7
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir