Medimagazin logo

Özelde diş tedavisi ‘maliyet’e takıldı

Sigortalıların, tüm sağlık kuruluşlarından yararlanabilmesinden sonra diş tedavisinin de aynı kapsama alınması yönündeki beklenti henüz gerçekleşmedi. SGK tarafından yapılan çalışmaya, maliyet hesabı engel oldu. Proje hayata geçseydi, özel diş hekimlerine, sevke gerek olmadan diş tedavisi yaptırılabilecekti.
Kaynak: ZAMAN - İSA YAZAR
 Özelde diş tedavisi ‘maliyet’e takıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sigortalı hastaların özel muayenehanesi olan diş hekimlerinde tedavi olabilmeleri için yapılan çalışma, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na (EKK) takıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) uzun süredir üzerinde çalıştığı düzenlemeye, getireceği mali yük nedeniyle EKK vize vermedi. Bunun üzerine çalışma şu an için rafa kalktı. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde bütün sigortalı hastalar, özel diş hekimlerinden doğrudan hizmet alabilecekti. Şu anda özel diş hekimlerinden ve özel hastanelerden ancak sevkle sağlık hizmeti alınabiliyor. Türkiye’de yaklaşık 20 bin diş hekimi bulunuyor. Kamu hastanelerinde çalışanların sayısı yaklaşık olarak 5 bin 500 civarında. 15 bini ise özel hastanelerde ya da özel muayenehanelerinde görev yapıyor.

Özel hastanelerin bütün sigortalılara açılmasının ardından SGK’lı hastaların özel diş hekimlerinden hizmet alabilmesine yönelik çalışma tamamlandı. Ancak sağlık giderlerinin sürekli olarak artması, özel hastanelerden alınan sağlık hizmetlerinin önemli bir maliyet oluşturması ve sosyal güvenlik açıklarının devam etmesi gibi unsurlar, hayata geçirilmesine izin vermedi. Devletin sağlık harcamasının sürekli olarak artması, projeye vize vermeyen EKK’nın en çok üzerinde durduğu nokta. 2002 yılında 10 milyar TL olan sağlık harcamaları 2011 yılında 45 milyara ulaştı. 2012 yılı toplamında ise bu rakamın 48 milyarı bulması bekleniyor. Özel hastanelere yaklaşık 7 milyarlık ödeme yapıldı. Özel diş hekimlerinden ve özel hastanelerden sağlık hizmeti alınmasının da önemli bir maliyet kalemi oluşturacağı belirtiliyor. Konu, 2013’te yeniden değerlendirilecek.

SGK’nın yaptığı çalışmaya göre özel hastanelerden ve özel diş hekimlerinden diş muayenesi, diş çekimi, dolgu, kanal tedavisi, koruyucu diş sağlık hizmetlerine yönelik tedaviler gibi hizmetlerin alınması öngörülüyor. Belirlenen fiyatlar üzerinden özel diş hekimlerine ödeme yapılacak. Özel diş hekimleri de, hastalardan tıpkı özel hastanelerde olduğu gibi fark ücreti alabilecek.

özelde
diş
tedavisi
‘maliyet’e
takıldı
Yorum (2)
se
Yerinde bir karar, aynı uygulama tıp doktorlarının serbest çalışan muayenehaneleri içinde geçerli olursa seviniriz(ancak bunu yapmazlar)
0
Cevapla
serbest tek
sağlığa ayrılan para 48 milyar dişte özele ayrılacak para 1.5 milyar tl çokmu iç hastalıkların başlıca sebebi diş etkenlidir.eskiden ilkokularda özel muh. diş hekimleri tarama yaparlardı. onlarıda küstürdüler.ben adsm açıldığından beri ilkokularda hiç tarama yapıldı haberi okumadım.olayı tamamen duygusala döndürmüşler.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir