Medimagazin logo

Diş çürüklerini önleyen çikolata için patent başvurusu

Adres Patent firmasının TPE verilerine göre yaptığı araştırma, çocukları konu alan buluşların sayısının 440'a ulaştığını ortaya koydu
Diş çürüklerini önleyen çikolata için patent başvurusu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Türkiye'de çocuklarla ilgili buluşların sayısının önemli artış gösterdiği ve diş çürüklerini önleyen çikolata için de patent başvurusu yapıldığı bildirdi.
    

Adres Patent'ten yapılan açıklamaya göre, Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine dayanılarak yapılan araştırma, Türkiye'de çocukların sağlık, eğitim ve güvenlikleriyle ilgili konularda buluşların sayısının önemli bir artış gösterdiğini ortaya koydu.
    

1970'li yıllardan 1990'lı yılların sonuna kadar bir yıl içinde yapılan buluşların en fazla 10'u çocuklarla ilgiliyken, 2007-2011 yılları arasında bu sayı 50'nin altına düşmedi. Bugüne kadar çocukları konu alan buluşların sayısı 440'a ulaşırken, 2011 yılı içindeki patent başvurusu yapılan ürünler arasında diş çürüklerini önleyen çikolata da yer aldı.
    

Adres Patent Firması Patent Mühendisi Serdar Başkaya, çocuklarla ilgili yapılan buluşların son dönemde farklılık gösterdiğinin altını çizerek, ''Araştırmalarımız ortaya koyuyor ki son yıllarda çocukları konu alan buluşların içeriğinde de önemli gelişmeler olmakta. Buluş sahipleri çocukların güvenlik ve sağlığını korumaya yönelik buluşlar ortaya koyarken, eğlence ve psikolojik gelişim konularını da göz ardı etmiyorlar. Artık çocukların bedensel sağlıklarını ve güvenliklerini korumaları için farklı oyun alternatifleri meydana getiriliyor'' görüşünü aktardı.
    

Bu yıl içinde çocuklara yönelik kapsamlı buluşlar ortaya konduğuna dikkati çeken Başkaya, şunları kaydetti:
     ''Bu yıl içerisinde çocukları konu alan buluşlar arasında en dikkat çeken, diş çürüklerini önleyen çikolata oldu. 10. ayda patent başvurusu tamamlanan çikolata, içerdiği antikaryojenik, antibakteriyel ve yüksek flor içerikli maddeler sayesinde ağızdaki bakteri sayısını azaltıyor ve diş çürüklerinin önlenmesinde katkıda bulunuyor.
    

Faydalı model başvurusu yapılan mutlu sabun ise çocuklar için eğitici bir oyun ortamı sunuyor. Sabunun üzerindeki yüz görseli su ile temas ettiğinde gülümseyen bir yüze dönüşüyor ve el yıkamayı çocuklar için eğlendirici bir aktivite haline getiriyor. Çocuklara yönelik özellikle eğitim, sağlık ve güvenlik konulu buluş çalışmaları Türkiye genelinde artış gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda çocuklarla ilgili yıllık 100 patent başvurusu sayısına ulaşacağımızı düşünüyoruz.''

diş
çürüklerini
önleyen
çikolata
için
patent
başvurusu
Yorum (2)
şahin öztürk
eyvah bu çikolata piyasaya çıkarsa aç kalırız.....!!!!!!
0
Cevapla
sanmam+
sanmam bundan çok öncede diş fırçası ve macunu keşfedildi..ama yüzyıllardır etkisi yok insanlar keşfedemedi :D..ama bu gidişle dişhekşmlerini ortadan kaldıracak bi yasa çıkabilir böylece tamamen çözülür diş meselesi...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir