Medimagazin logo

Amalgam güvenli mi?

Türk Dişhekimleri Birliğinden yapılan açıklama....
Amalgam güvenli mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Son günlerde ÜLKE TV adlı medya kuruluşunda dişhekimliğinde kullanılan "Amalgam" restorasyon materyali ile ilgili yanlı ve haksız bir tartışma yürütülmektedir. Amalgam restorasyonların insan sağlığına zararlı olduğu konusunda ısrarla dile getirilen bu görüşlere cevaben,  Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) ve Amerikan Dişhekimleri Birliği'nin (ADA) son bilimsel raporlarını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

 

Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) 2011 Bildirisi  ve Amerikan Dişhekimleri Birliği'nin (ADA) Aralık 2010 Raporu'nun  Ortak Sonuçları

  • Dental amalgam, güvenilir ve efektif  (etkili, işe yarar) bir restoratif materyaldir. 
  • Mekanik direnci yüksek, kenar adaptasyonu ve uzun süreli kalıcılığı ile geniş okluzal diş yüzeylerinin restorasyonu için çok uygundur.
  • 6 yaş ve daha büyüklerde, dental amalgam ile sağlık açısından oluşan yan etkiler arasında nedensel bir ilişki kurulamamıştır. Ayrıca 2 araştırmada, 6 yaş ve daha büyüklerde, amalgamın kullanımı ile ilişkili olarak herhangi bir nörolojik ve böbrek sorunu bulunamamıştır. 
  • Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bilimsel araştırmalara dayanarak dental amalgamdan açığa çıkan civa buharının 6 yaş ve daha yaşlı bireylerde civa ile ilişkilendirilebilecek yan etkiye neden olmadığına karar vermiştir.
  • Dental amalgam ile 6 yaş altı çocuklarda oluşan civa günlük dozu, günlük tahmini oluşan dozdan daha düşüktür. 
  • Dental amalgamdan oluşan annenin sütündeki civa buharının bebek için bir risk oluşturmadığına karar vermiştir.
  • Bilimsel kanıta dayalı çalışmalar Dental amalgamın sağlık için güvenli olduğunu oraya koymaktadır.

 

Amalgam konusunda dile getirilen olumsuz görüşler, toplumun ağız ve diş sağlığı sorunlarını çözmeye yardımcı olmadığı gibi bilakis toplumun çeşitli kesimlerinden gelen tepkilerden anlaşıldığı üzere tedirginlik yaratmakta ve soru işaretlerine neden olmaktadır.

 

Birliğimize ulaşan haklı tepkilere tercüman olmak ve kamuoyunun aydınlatılmasını sağlamak üzere; yukarıda adı geçen yayın kuruluşunda yayınlanacak bir programa konuk olma yönündeki talebimiz, maalesef program yetkilileri tarafından dikkate alınmamıştır. Bu durum objektif yayın ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu talebe duyarsız kalınması ve olumsuz eleştiriler, Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları adına üzüntü vericidir. Türk Dişhekimleri Birliği konunun hukuki boyutta takipçisi olacaktır.

 

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; "Amalgam" bütün dünyada kabul gören bir restorasyon  materyalidir. Dünyada ve ülkemizde de meslektaşlarımız tarafından hasta tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Günümüzde dental amalgamın yerine kullanılabilecek alternatif bir restorasyon materyali yoktur.

Kamuoyunun dikkatine sunarız.

Saygılarımla,
Prof.Dr.Taner YÜCEL
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı

amalgam
güvenli
mi?
Yorum (20)
alp tural
toplumu aldatici bilgiler vermeyin lutfen bu madde artik batili ulkelerde amerika dahil kullanilmamaktadir cunku guvenli degildir, biraz pahali olani bir zahmet kullanin
0
Cevapla
Fuat Eren
Alp bey kusura bakmayın, pahalı olması biz dişhekimlerini değil siz hastaları etkileyecek. Tdb fiyat listesinde kompozit dolgu daha fazla zira...
0
Cevapla
GÜLSEN BELDE
TDB yapmış olduğu açıklamaya inanamıyorum. Dünyanın birçok ülkesinde yapılmış birçok araştırma amalgamın ciddi toksidite içerdiği kesinlikle uygulanmamsı gerektiği yönünde.
0
Cevapla
umut
adsm de çocuk kliniğinde çalışan bir dişhekimiyim ve işin maddi boyutu beni ilgilendirmiyor,uygulaması daha zor olmasına rağmen amalgam dolguyu -kompozitten daha güvenli bulduğum için-daimi dişlerde ve uzun süre ağızda kalacak dişlerde tercih ediyorum. kompozit uygulanmış ve bir ay geçmeden kök ucunda kocaman bir kistle yada bukkal apseyle gelen çocukların daimi dişlerini çekmek zorunda kalınca çok üzülüyorum.kompozit amalgamdan çok daha zararlı bir maddeyken ve alternatif bir materyal yokken bu yayınları yapan kanal ve kişileri kınıyorum.hastalar zaten estetik kaygılarla amalgamı reddederken biraz daha kafalarını karıştırıp işimizi zorlaştırmalarını anlayamıyorum.ayrıca amalgamın tek zararının klinik çalışanlarına olduğunu düşünüyorum.dolgudaki civa serbest kalmıyor ama uygulama sırasında buharlaşan civa en çok biz dişhekimlerini etkiliyor.sürekli dolgu yapmak zorunda olduğumuza göre de hastalardan çok risk altındayız demektir.
0
Cevapla
özkan özdemir
ADA Council on Scientific Affairs Revised: August 2009 Dental amalgam is considered a safe, affordable and durable material that has been used to restore the teeth of more than 100 million Americans. It contains a mixture of metals such as silver, copper and tin, in addition to mercury, which binds these components into a hard, stable and safe substance. Dental amalgam has been studied and reviewed extensively, and has established a record of safety and effectiveness. Öyle amerikada falan yapılmıyor lafları vs vs tamamen boş lakırdıdır , İsteyen herkes ADA internet sitesinden makalenin aslına ulaşabilir , altındaki kaynaklar oldukça tatmin edici ...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir