Medimagazin logo

Ağızdaki dolgu beyninize zarar verebilir

Cıva içeren gümüş amalgam dolgular, insan sağlığını tehdit ediyor. 10 dakikalık çiğnemeyle oluşan cıva buharı, yeni boyanmış bir odadaki cıva buharından 92 kat daha fazla. Cıvaya maruz kalmak beyin ve böbrek gibi organlara zarar veriyor
Kaynak: SABAH - DİŞ HEKİMİ İLKER ERDOĞAN
Ağızdaki dolgu beyninize zarar verebilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Geçtiğimiz hafta yüzde 50 oranında cıva içeren gümüş amalgam dolguların insan sağlığı için zararlarına değinmiştik. Cıva; kurşun, hatta arsenikten bile çok daha zehirli bir maddedir. Amalgam dolgular çok uzun süredir kullanıldığından ve cıvanın diğer metaryallerle karşılaştırıldığında oldukça sağlam bir yapıya sahip olmasından; güvenli olup olmadığı üzerine çok fazla araştırma yapılmamıştır. 10 dakikakalık çiğnemenin ardından hastanın ağzındaki cıva buharı, yeni boyanmış bir odanın içindeki cıva buharından 92 kat daha fazladır. İşyerinden cıvaya maruz kalmanın böbrek rahatsızlığı, beyin hasarı, nefes darlığı ve multiple skleroz belirtileri gibi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Bu hafta kaldığımız yerden devam e deceğiz. Dr. Vemi ve hukukçusu; amalgamın yasaklanması çağrısında bulunan ve sayıları giderek artan bilim adamları ve diş hekimleri arasına katıldı. Bu ülkede yasak FDA tarafından konulmalıdır. Peki FDA'de durum nedir? Gümüş dolgular konusunda ne diyorlar? FDA, röportaj vermeyi reddetti. İlginçtir, çok sayıda ürünü onaylayan ve Amerikalılar'ın bütün dünyadan farklı olarak kendilerinin uzmanlıkları ve teminatları ile güven veren FDA, bize kısa bir açıklama yolladı. Çalışmalar; diş hekimliğinde kullanılan amalgamların güvenliği ile ilgili birtakım yüzeysel soruları gündeme getirmekte, fakat önemli soruları cevapsız bırakmaktadır. FDA'e baktığınızda diş hekimliği biriminde Amerikan Diş hekimliği Birliği'nden (ADA) birçok insan görürsünüz. Bütün kurul, diş hekimliği kurumlarından, diş hekimleri ve diş hekimliği endüstrisi için temel malzemeler üreten insanlardan oluşmaktadır. Aslında kurulun tıp anlamında herhangi tıbbi ya da bilimsel girdisi mevcut değildir. ADA'nın en çok istediği şey de mümkün olduğunca FDA'e yakın durmaktır ki, buna lobicilik denir.

ARAŞTIRMALAR TAMAMLANMADI
Diş hekimliği (ticaret) endüstrisi, Amerikan Diş Hekimliği Birliği (ADA) ve bu ülkenin diş hekimleri; öncelikle ürünün (işlemin) güvenli, etkili ve işe yarar olduğuna emin olur ve hasta için en iyi olanını tercih eder ve yaparlar. Şimdi hatırlıyorum da bu ürünle her gün çalışırdım ve hâlâ hastalarımın dişlerine uygularım. Daha iyi hissetmemi sağlıyor. "Güvenli olduğuna dair herhangi bilimsel kanıtınız var mı?" "Kesinlikle. Fakat onlar çok yeniler... ADA'nın en üst bilim adamı, Birlik Başkanı cıva buharının sağlığa etkisinin henüz iyi araştırılmadığını, önemli sayıda bilim adamının bu konuda karşıt görüşe sahip olduğunu belirtti."

AMALGAM KONUSUNDA AKTİVİST
Louisa Herback, dokuz yıl boyunca sakat kalmıştı ve akut ağrıları vardı. Doktoru, multiple skleroz teşhisi koymuştu. CNBC-e haberlerde amalgamla ilgili araştırmayı gördüğünde dolgularını söktürmüştü. Altı ay içinde hemen hemen bütün belirtileri yok olmuştu. Doktoruna göre, bu durumu en iyi açıklayan içinden gelen rahatlama (vazgeçme) olacaktı. "Burada öylece oturuyordum ve her şey birden yok oldu... Buna sebep olan özel bir şey yaptım. Evet, dişlerimden amalgamları söktürdüm..." Louisa; amalgam konusunda aktivist oluyor ve yasanın değişmesini istiyor. Bence insanlar ağızlarına neyin konulduğunu bilmeli. Eğer doktorunuz tarafından size yazılmış reçeteli ilaç var ise, bu ilacın ne olduğunu ve etkilerini bilmeye hakkınız var.

RİSKLİ Mİ ?
Bu öğrenme hakkının adı bilgilendirilmiş onam (informed consent)'dır. Fakat ADA onlara karşı mücadele etmekte, diş hekimlerinin olası riskleri açıklamalarına imkan sağlayan her hangi bir yasal döküman bulduklarında Diş Hekimliği Birliği'ne bildirmelerini zorunlu kılmaktadır.

ADA:
Ortada risk yok ise neden olduğu konusunda bilgi verelim? Sizin konuştuğu nuz açıklıkla bunu konuşmuyoruz bile... "Fakat serbest de bırakmıyorsunuz, insanlarınıza söylediğiniz şey bu..."

ADA:
Hayır öyle bir şey söylemedim, hiç söylemedim "İnsanlara amalgamın riskleri konusunda bilgi veriyor musunuz?"

ADA:
Sorarlarsa söylerim. Gönüllülük esasının dışına çıkmam, çünkü her hangi bir risk görmüyorum. "Anlamadığım şey, 'Şu cıva konusunda rahat değilim' demesi gereken diş hekimlerinin buna itiraz etmesi, hatta önermesi..."

ADA:
Biz sadece bilimsel olarak kanıtlanmadığını söylüyoruz "Bu etik olmayan bir davranış değil mi?"

ADA:
Kesinlikle. "İtirazların süslenmesi midir bu?"

ADA:
Hayır. Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama değil. "Diş hekimlerinizin etik olmadığını duyurdunuz, insanlar bunu nasıl karşılayacak?"

ADA:
Bu soruya cevap veremem, cevabım yok. "Fakat cevabı biliyorsunuz."

ADA:
Şunu söyleyebilirim ki, ben profesyonel merciler tarafından yapılmış bilimsel bulgulara bakarım. Dr. Vemi, "Pazardan amalgamı çekerseniz, ADA'ya kayıtlı Amerikalı diş hekimlerinin yüzde 40'ı tekrar eğitim almak zorunda kalacaktır, çünkü uygulamalarının çoğunu amalgam oluşturmaktadır." Başka bir doktor, "Tüketici olarak kendimizi korumamız gerekiyor. (...) Kanıtlar ortada. Güvenli olmadığını düşünüyorsak, sorgulanıyorsa, ben bunu çocuğumun ağzına sokmam demeliyiz." "Demek istediğiniz, dolgularımızı söktürmemiz mi gerekiyor?" "Kesinlikle." Amalgam dolguların yasaklanması çağrısı ile ilgili konuya dahil olan herkes Dr. Zeiss'ın aceleciliğini paylaşmıyor.

İSVEÇ, AMALGAM DOLGULARIN YAPILMASINI ZARARLI OLDUĞU İÇİN TAMAMEN YASAKLADI

Amalgam uygulamayı terk eden diş hekimleri, dolgular sökülmeden önce mutlaka bir uzmana danışılmasını öneriyor... Onlardan bazıları hâlâ Amerikan Diş Hekimliği Birliği'nin üyeleri ve amalgam konusunu üyelerine yeterince aktaramadığı için kendi organizasyonlarına karşı dava açmıştır. ADA (amalgam konusunda) risklerin olduğunu kabul ederse, bu durumda hastaların diş hekimlerine dava açacağı öngörülüyor.

AÇIKLAMA BU AY YAPILACAK
FDA, amalgam dolguların güvenli olup olmadığını bu ay açıklayacak. Geçen ay İsveç hükümeti, vatandaşlarının amalgam dolgularını milli diş ve ağız sağlığı planı dahilinde sökülmesine imkan sağlayan yasayı kabul etti. Almanya'da amalgam yasağı ile ilgili kanun görüşmeye sunuldu ve yıl içerisinde tamamen yasaklanması bekleniyor. Ben de biliyorum ki; zehir olduğu yerde uyumaz fakat bir diş hekimi olarak benim içimi acıtan ortada açık bir uyuma durumunun olması. Uyuyan zehir, insan veya yetkililer... Ben sadece hekim sorumluluğu ile bilinçli davranmayı seçtiğim için bu konuyu ele aldım. Gerisi artık yetkili ve sorumlulara kalmış

ağızdaki
dolgu
beyninize
zarar
verebilir
Yorum (4)
dt
he he Amanda zararlı, iş olsun diye ara ara çıkıp böyle haberler yapmayın, yapacaksınız da eğer uluslar arası literatüre girmiş sonuçlanmış deneylerde, araştırmalarla, yayınlanmış yazıları ekleyerek yazın, bi hastada şu olmuş bu olmuş, sonuçta bi tedavi şekli bu milyonda bir bi insana zarar verebilir elbet, yüzde 10,20 Vs zararlı diyen bi yayın var mı dünyada, topluma böyle korku sanmayın, zaten millet diş hekime gitmiyor, ağzı çürüklerden geçilmiyor, bi de böyle haberlerle hekimden meslekten soğutmayın, uluslar arası sonuçlanmış topluma kesin zararı açıklanan bi araştırma olursa yayınlayacak yine ilk biz diş hekimleriyz,amalgam babamızdan kalma miras değil ki, ama böyle de olmaz
0
Cevapla
esatb
yüzlerce çalışmada amalgamın zararı olmadığı kanıtlandı. hala amerikayı keşfetmeye mi çalışırsın.
0
Cevapla
brk
amalgam tabiki çok zararlı. özellikle kompozit dolgu şirketleri için. adamlar zarar ediyorlar. biri 50tl, diğeri kat kat daha pahalı. ucuz ürünler her zaman çok ararlı olur. yerine pahalı ürünleri koyarlar sorun çözülür. bu sadece dünyadaki tıbbi ürün şirketlerinin haberleri. bu konuyla çıkan hiç bir habere inanmayın. hangi merciden açıklama yapılmış olursa olsun yalandır.
0
Cevapla
mustafa
bilimsel çalışma yapıp zararlarını görüp sonuçları paylaşmış gibi yazılmış. tamamen reklam amaçlı geçelim bunları artık. amalgamı sevmezsin uygulamazsın ama herkesin kafasında soru işareti bırakmanın manası yok. amalgamı söküldü iyileşti gibi şehir efsaneleriyle gelmeyin lütfen. amalgamı söktürmek ağızda kalmasından daha fazla toksik zarar verdiğini neden yazmamışlar?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir