Medimagazin logo

ADSM'lerde performans devrimi!

Sağlık Bakanlığı Performans Daire Başkanlığı, Ağız Diş Sağlığı Merkezleri'nin (ADSM) kalite performans kuralları arasına ''devrim'' niteliğinde ekler yaptı.
ADSM'lerde performans devrimi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Performans Daire Başkanlığınca, ''Ağız Diş Sağlığı Merkezleri Performans Yönetmeliği'ne yapılan üç ek maddeye göre, hareket etmeyen merkezlerin performanslarından 20 puan düşürülecek ve kurum, ''çok sayıda hasta bakmış olsa bile'' düşük döner sermaye alacak.


     Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türksel Dülgergil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ek maddelerin eklendiği gün olan 29 Temmuz tarihinin bayram ilan edilmesi gerektiğini söyledi.


     Yapılan değişikliği olağanüstü bir mutlulukla karşıladıklarını belirten Dülgergil, şöyle dedi:


     ''Yaklaşık 6-7 yıldan beri kalite performans yönetmeliğinde hastanelerle bilgili birçok parametre göz önüne alınıyordu. Bu yönetmelikte hastanenin metrekaresi, duvar rengi, bekleme salonu, bekleme salonunun konforu gibi birçok alanda değerlendirme yapılıyordu. Aynı zamanda, tüm bu istenilen özellikleri en fazla taşıyan merkezin döner sermayesi de artıyordu. Bu sayılan özellikler için de puanlama yapılıyor. Tüm bunlar hastaların daha rahat ve sağlıklı hizmet almasını amaçlıyor. Son olarak yapılan eklerle deyim yerindeyse bir devrim yapıldı.''


     Ağız ve diş sağlığının önemine işaret eden Dülgergil, atılan adımların ciddiyeti ve kıymetinin önümüzdeki yıllarda anlaşılacağını kaydetti.


     Dülgergil, yapılan eklerin Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.


    
     -AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZLERİ ARTIK HER ÖĞRENCİYE ULAŞACAK-
    
     Sağlık Bakanlığı Performans Daire Başkanlığı tarafından 29 temmuz 2011 tarihinde yapılan eke göre;


     ''Bir ADSM, kendi hinterlant alanının (toplu taşıma aracı ile 30 dakikalık mesafe) içindeki ilköğretim 1,2,3,4 ve 5. sınıf çocuklarının en az yüzde 90'ına, haftada bir defa florlu gargara yaptırtmazsa ya da kendi hinterlant alanını içindeki ilköğretim 1-2-3-4-5. sınıf çocuklarının en az yüzde 90'ına, yılda 2 defa florlu vernik uygulaması yaptırtmazsa ya da kendi hinterlant alanının içindeki ilköğretim 1-2-3. sınıf çocuklarının en az yüzde 90'ına yılda 4'ten az olmayacak şekilde diş fırçası ile flor jel uygulaması yaptırmazsa, kalite performans puanı 20 puan civarında düşürülecek.''


     Bu durum, o ADSM'deki diş hekimleri ne kadar çok hasta bakmış olursa olsun daha düşük döner sermaye alacakları anlamına geliyor.

adsm'lerde
performans
devrimi!
Yorum (8)
flor uygulamaları
kısa süre önce resmi yazı ile yapılan florlama hizmetlerinin faturalanmayacağını yazan bakanlık(çünki florlama işlemi yapılan öğrencinin ailesine tedavi katılım payı çıkmıştı)Şimdi ise yapmaz iseniz dönerinizden keserim diyor.Bence bahane ile adsm bölgesindeki tüm okullarda okuyan öğrencilerin tedavilerinin yapılması zorunlu olsun en azından hazırlık ve birlerinçhani sağlık bakanlığı 2004 yılı projesinde bahsedildiği gibiç
0
Cevapla
yılmaz yılmaz
sayın hocam yaptın yine bi güzellik....çalışmalarımız az geliyodu şimdi bide bu çıktı.aslında güzel bi karar ama bizde insanız hekimler açısından da biraz düşünülmeli bazı şeyler.elimizdeki döner sermayeye göz dikilmesindense bu uygulamayı yapan adsm hekimlerine fazledan ek ödemede yapılabilirdi mesela
0
Cevapla
Hakan Yiğit
Evet yine bir şirinlik vakası daha!! Az okumuş,az çalışmış,köşeden dönme bir hocalık olsa gerek bu.Mantığı da sağlığı da olmayan bir ekleme.Gelecekte anlaşılacakmış habere göre,performans diye ortaya atılan şey sağlıksız diş tedavileri ile ortaya çıkınca sonuçlarını hep birlikte göreceğiz!!
0
Cevapla
ali murat
adsm lerde dişhekimlerini çok iyi döner veriliyo da sanki birde bu şekilde kesintiye gidiyolar.. gerçekten bravooo!!! Hekimler de insan onların da aileleri var bu insanları bu kadar çok çalıştırıp az maaş vereceğinize daha iyi ödemeler yapıp bu şartlarınızı koymanız daha iyi olmaz mı yanı sadece bir dakika insanca düşündüğünüzde bu daha doğru olmaz mıydı.
0
Cevapla
dtomega
okurken kahkalarla güldüm ya ADMS lerin bu yoğunluğunda acaba düşünebiliyorlar mı doktorlarımızın flor uygulamalarını nasıl ve ne şekilde yapılacak dolgu için 3 dk. veren devletimiz florlama için herhalde 5-6 SANİYE anca verir:))AH TÜRKİYEM temelsiz ne kadar çok iş yapıyorsun AHHH..Aslında bu yönetmelikleri çıkaran kişilere tedavilerin bir demosunu yapmak gerekir bir gün içinde kaç hasta bkılır ne yapılır.Bende başlığı okurken sevinmiştim belki güzel bişiler çıkmıştır diye ama yine hayal kırıklığı.KEŞKE BU GÜZEL PROJELERİ SAĞLAM BİR TEMELDE VE OY KAYGISI OLMADAN YAPMAK.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir