Medimagazin logo

Yaşlı doktorların iş bulma şansları düşük

On altı yıldan daha fazla mesleki deneyimi olan doktorların son iki yıl içinde başvurdukları ortalama sekiz boş kadroya kabul edilme oranları 2,1 düzeyinde gerçekleşti. Daha az deneyimi olan doktorlarda bu oran 7,9 oldu
Kaynak: MEDİMAGAZİN DIŞ HABERLER - Doç. Dr. Çağatay Barut
Yaşlı doktorların iş bulma şansları düşük
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bir araştırma firmasına göre, belirli düzeyde deneyim kazanmış doktorların hastanelerde ya da sağlık gruplarında iş bulabilmesi ihtimali genç meslektaşlarına göre daha düşük düzeyde.
Dallas ve Atlanta’da faaliyet göstermekte olan “Medicus Firm” adlı kuruluşun internet üzerinden yürüttüğü bir ankete bin 72 doktor katıldı. Ankete göre 16 yıldan daha fazla mesleki deneyimi olan doktorların son iki yıl içinde başvurdukları ortalama sekiz boş kadroya kabul edilme oranları 2,1 düzeyinde gerçekleşti. Bu arada 15 yıldan daha az mesleki deneyimi olan doktorların aynı sürede ortalama 8,3 boş kadroya müracaat ettiği ve işe kabul edilme oranlarının 7,9 düzeyinde olduğu saptandı.


On altı yıldan daha fazla deneyimi olan doktorların yüzde 28,6’sının doğrudan bir hastaneye yaptıkları iş başvurularına hiç yanıt alamadıkları, deneyimsiz doktorlarda bu oranın 58,2 düzeyinde olduğu dikkati çekti. Bir aracı kurum vasıtasıyla başvuru yapan kıdemli doktorların yüzde 8,7’si yanıt alamazken, genç doktorlarda bu oranın yüzde 6,7 düzeyinde olduğu tespit edildi.  


Söz konusu kuruluş tarafından Kasım-Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen anketin, 16 yıl düzeyindeki bir deneyime karşın, iş olanaklarında neden farklılık olduğuna bir yanıt vermediği ifade ediliyor. Ancak araştırmacılar, bazı işverenlerin kıdemli doktorları işe alırken tereddüt yaşadıklarını, kıdemli doktorların da mevcut kadrolar için kıdemlerinden dolayı bir ayrım beklediklerini iddia ediyor.
Firmanın Başkanı Jim Stone, bazı iş verenlerin doktorların etrafta fazla iş aramadıkları gibi bir izlenimi olduğunu ve kıdemli bir doktorun iş arayışına şüpheyle yaklaştıklarını ve altta bir neden yattığını düşündüklerini ifade etti. Stone, doktorların eğitimlerini tamamlamalarından sonra pek fazla iş değiştirmediklerini sözlerine ekledi. Bazı kuruluşların da daha uzun yıllar çalışabilme ihtimali nedeniyle genç doktorları tercih ettikleri belirtiliyor. Ayrıca, uzun yıllar muayenehanesinde çalışmış olan kıdemli doktorların büyük ölçekli hastanelerde nasıl çalışabilecekleri konusunda da endişeler olduğu ifade ediliyor.
Kaynak: www.ama-assn.org/amednews

 

yaşlı
doktorların
bulma
şansları
düşük
Yorum (4)
ey
Bizdeki durum tam tersi,65 yaş üstündeyseniz her özel hastane sizi kadrosu olsun olmasın kabul ediyor.Bizde yaşlılara saygı var.
0
Cevapla
experienced
gençlik 2 's'de işe yapar.bir spor diğeri seks.. diğer her konuya hele tıpta birikim deneyim çok önemlidir. bunlar da yaşla kazanılır; birikim ve deneyim yaşayarak öğrenilir.60 küsür yaş, kişinin sağlığı yerindeyse tam verim alınacak yaştır. tıpkı uçakta kaptan pilotluk gibi..3o yaşında birkaç yüz saatlik uçuş deneyimi olan ikinci pilotla uçmak ister misiniz. 2 yıllık kalp cerrahına bypass(acil ve zorunlu olmadıkça)..abd'deki istatislik neyi anlatmak istemiş, niçin yapılmış incelemek gerek..tabii bu arada hiçbir hekimi hiç bir yaşata Allah işverene muhtaç etmesin.. kendi paramı kendi becerimle ben kazanayım o bana yeter.
0
Cevapla
drhaso
atlantadan abim gelmiş evde bir amerikan havası allah yaptığınız işlerin habercisidir.
0
Cevapla
Mehmet K. Çelenk
İyi okuyan, hastaya sistematik yaklaşan, vakit ayıran, takip eden hekim .. İsterse 75 yaşında olsun; çok iyi hekimdir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir