Medimagazin logo

Ürünlerini 'kanser riski' nedeniyle geri çağıran Philips, 6 bin kişiyi işten çıkarıyor

Hollandalı teknoloji firması Philips, hatalı uyku solunum cihazlarının büyük ölçüde geri çağrılması nedeniyle yaşanan zararın ardından 6 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu
Kaynak: tr.euronews.com
Ürünlerini 'kanser riski' nedeniyle geri çağıran Philips, 6 bin kişiyi işten çıkarıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Amsterdam merkezli firma, 2022'nin dördüncü çeyreği için 105 milyon Euro ve geçen yılın tamamında 1,6 milyar Euro net zarar açıkladı.

Ekim ayında görevi devralan şirketin İcra Kurulu Başkanı Roy Jakobs, 2025 yılına kadar "zor ama işgücümüzü gerekli olduğu kadar azaltacağız" dedi. 

Yeni işten çıkarmaların 3 bini bu sene yapılacak.

Dünya genelinde yaklaşık 80 bin çalışanı bulunan firma, geçtiğimiz ekim ayında maliyetlerin azaltılması için 4 bin kişinin işine son vermişti.

"Ürünler kanser riski taşıyor"

Philips, 2021 yılında uyku apnesi tedavisinde kullanılan cihazları "toksik ve kanserojen etkiler" riski taşıdığı gerekçesiyle geri çağırdı. Bunun üzerine şirketin CEO'su istifa etti. 

Jakobs, Philips'in "Respironics geri çağırma işlemini tamamlamaya" odaklanacağını söyledi.

ABD soruşturması

ABD'de hakkında toplu davalar açılan şirket, bu ülkede Adalet Bakanlığı tarafından da soruşturuluyor.

Hollanda'da 130 yıl önce aydınlatma şirketi olarak kurulan Philips, son dönemde elektronik sağlık ürünleri alanında faaliyet göstermeye başladı. 

Jakobs, daha önce, geri çağrılan solunum cihazlarında yapılan testlerin ürünlerin 'güvenli' olduğunu gösterdiğini ancak bu konuda son sözün küresel düzenleyici makamlara ait olduğunu kaydetmişti.

kanser riski
philips
uyku solunum cihazi
isten cikarma
Yorum (2)
Nezahat Özyürük
birkaç kere boğulma tehlikesi yaşadım kullanamadım uyku abnesi yüzünden ölmeyecektim ama alet beni öldürecekti kullanmayı bıraktım
Cevapla
BİROL DİZDAR
sorununuzu yazarsaniz yardimci olabi̇li̇ri̇m.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir