Medimagazin logo

Türk beyin cerrahı Finlandiya'da döner satıyor

Helsinki Üniversitesi Hastanesi'nde beyin cerrahı olarak çalışırken işsiz kalan Bilici, ülkenin en önemli restoran zincirini kurdu
Türk beyin cerrahı Finlandiya'da döner satıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Helsinki Üniversitesi Hastanesi'nde beyin cerrahı olarak çalışırken işsiz kalan Bilici, ülkenin en önemli restoran zincirini kurdu.

Biri bilgisayar mühendisi ve diğeri beyin cerrahı olan Bilici kardeşler Finlandiya’da otel, bar ve restoran zinciri kurarak 10 milyon euro’luk ciroya ulaştı. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de İzmirli bilgisayar mühendisi Muhittin ve beyin cerrahı Ziya Bilici kardeşler, önemli markalar yaratarak büyük başarılara imza attı.

Krizi fırsata çevirdiler

Küçük kardeş Muhittin Bilici, 1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde okurken Helsinki Üniversitesi’nden teklif alır. Teklifi kabul eden Bilici, Helsinki Üniversitesi’nin matematik bölümünde araştırma görevlisi olarak işe başlar. Ardından da 9 Eylül Tıp Fakültesi’ni bitiren ağabeyi Ziya Bilici Helsinki’ye gelir ve Helsinki Üniversitesi Hastanesi’nde beyin cerrahı olarak işe başlar. 1991 yılında Körfez Savaşı patlak verince ülkede büyük bir ekonomik kriz baş gösterir ve iki kardeş de işsiz kalır. Bilici kardeşler, ‘Burada iş yapamazsınız, Türkiye’ye dönün’ diyenlere inat, Helsinki’de kalır. Şehirde pizza dağıtım sistemi kurarak işe başlarlar, ardından da bir benzin istasyonu satın alırlar.

Iguana adında restoran markası yarattılar

İşlerini hızla büyüten iki kardeş gece kulübü ve bar işine de girerler. Küçük birer işletme iken satın aldıkları 9 adet bar ve kulübü bir marka haline getirip başkalarına satarlar. Ardından Türklerin sadece dönercilik yapmadığını ispat eden Muhittin ve Ziya Bilici, restoran işine girer. Ancak amaçları döner değil, Meksika yemekleri ve pizza satmaktır. Iguana adını verdikleri restoran kısa sürede çok tutulunca franchise vermeye başlarlar. Bugün Helsinki’de dört adet Iguana restoranı var, beşincisi de açılmak üzere.

Kıbleyi gösteren ve seccade bulunan otel

Bilici kardeşler, 2008 yılının Ocak ayında Helsinki’nin en işlek caddesi olan Kaisaniemenkatu 3 üzerinde eskiden ofis olarak kullanılan binayı, Helsinki Belediyesi’nin de desteğiyle restore ederek Carlton Oteli’ne dönüştürür. Otelin alt katına da Robert’s Coffee’yi açarlar. 40 yataklı butik otelin en önemli özelliği bütün İskandinavya’da kıbleyi gösteren ve odalarda seccade bulunan tek otel olması. Otelde çalışan personelin tamamı Türkçe biliyor, misafirlerin yüzde 10’unu da Türk turistler oluşturuyor.
Bilici kardeşler Best Western Otelleri’nin isim hakkını da almış. Yakında bir otel daha açacaklar. Muhittin Bilici, ayrıca Iguana restoranlarının sayısını da 10’a çıkarmayı planladıklarını söylüyor. İki bar, dört restoran, bir otel ve bir kafe işleten Bilici kardeşler, 10 milyon euro’luk bir ciroya hükmediyor. İşletmelerinde çalışan 100 personelden 75’ini de Finliler oluşturuyor.

Finlandiya’da yatırıma teşvik var

Finlandiya’da iş yapmanın çok kolay olduğunu belirten Muhittin Bilici, Türk işadamlarını yatırım yapmaya çağırarak şu bilgileri veriyor: “Finlandiya hükümeti burada iş yapmak isteyenlere büyük kolaylıklar sağlıyor. 6-9 ay boyunca geçim masrafını karşılıyor. Bunun yanı sıra yatırımın yüzde 20’si ile yüzde 60’ına kadar çok uzun vadeli, düşük faizli kredi veriyor. Ayrıca ihracat yapanlara da devlet garantisi veriliyor.”

Fatih Yılmaz-HABERTURK
türk
beyin
cerrahı
finlandiya'da
döner
satıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir