Medimagazin logo

Sağlık sektörü için endişe kaynağı

Doktorlar arasında akıllı telefon kullanımı her geçen gün artarken, yapılan bir araştırmada, sağlık kuruluşlarının tamamına yakınında iki yıl boyunca en az bir kez veri suistimali gerçekleştiği saptandı
Kaynak: MEDİMAGAZİN DIŞ HABERLER - Doç. Dr. Çağatay Barut
Sağlık sektörü için endişe kaynağı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uzmanlar doktorların, mobil cihazlarının güvenli olduğundan emin olmaları gerektiği belirtiliyor.  Akıllı telefon kullanmakta olan doktorların sayısının çok ciddi düzeylere erişmesi ve bu konuda bir doygunluk meydana gelmesi, veri suistimali vakalarının sayısının da giderek artmaya başlamasına neden oldu.

 

Uzmanlar bu durumun bir tesadüf olmadığını düşünüyor. “Manhattan Research” tarafından yapılan bir araştırmada, doktorların yüzde 81’inin akıllı telefon kullandığı, bu oranın 2010 yılında yüzde 72 düzeyinde olduğu saptandı. Ponemon Enstitüsü de veri suistimali vakalarının da geçen yıl yüzde 32 düzeyinde olduğunu belirledi.

 

Ponemon Enstitüsü tarafından aralık ayında yayınlanan bir rapora göre, araştırmaya katılan sağlık kuruluşlarının yüzde 96’sında geçtiğimiz iki yıl boyunca en az bir kere veri suistimali gerçekleşti. Bu raporda suistimal vakalarının ne kadarının akıllı telefonlardan kaynaklandığı belirtilmedi. Ponemon Enstitüsü Başkanı Dr. Larry Ponemon. mobil telefonların yaygın kullanımlarının hasta bilgilerini riske soktuğunu söyledi. Bu yıl mobil araçlardan kaynaklanan vakaların artmış olduğunu sözlerine ekleyen Dr. Ponemon, bu durumun söz konusu cihazların kullanımındaki artıştan kaynaklandığını kaydetti.

 

Dr. Ponemon, mobil cihazların iki şekilde güvenlik riskine neden olduğunu belirtti. Verinin cihazda kalabildiğini ve bu veriye erişmenin mümkün olduğunu ifade eden Ponemon, mobil cihazın elektronik tıbbi kayıt sistemlerine giriş yapmayı sağlayabildiğini söyledi. Ponemon, bunlara ek olarak, akıllı telefonların boyutları nedeniyle çok kolay kaybedilebildiğine de dikkati çekti.

 

Sağlık sektörü için endişe kaynağı

Her nasıl olursa olsun, yani ister kişi telefonunu kaybetsin ya da çaldırsın, telefonda güvenlik tedbiri alınmamışsa, bulan ya da çalan kişi  çok değerli verilere ulaşabilir hale geliyor.

 

Ponemon’un çalışmasında sadece 72 ağlık kuruluşu incelenmiş olsa da, mobil cihaz güvenliği bütün sağlık sektörü için çok ciddi bir endişe kaynağı haline geldi.

 

Beşeri ve Sıhhi Hizmetler Departmanı Başkanı Kathleen Sebelius, Washington DC’de gerçekleştirilen 3. Yıllık “Health Summit” toplantısında, birçok veri hırsızlığı olayının şifrelemeyle koruma altına alınmamış cihazların kaybedilmesi ya da çalınması nedeniyle gerçekleştiğini söyledi.

 

Analizciler mobil cihazların sağlık hizmetlerindeki yeni bilgi teknolojilerine benzediğini kaydediyorlar. Bir teknoloji tanıtılıyor ve benimsenme hızı güvenliğinin sağlanması hızından daha yüksek oluyor. Boston’daki “Partners HealthCare” isimli kuruluşun bilgi sorumlusu James Noga, mobil cihazların muhtemelen kişilerin onları gereğince kullanabilme yeteneğinin çok önünde ilerlediğini iddia etti.

 

Birçok hastane, doktorların elektronik tıbbi kayıtlara herhangi bir mobil cihaz kullanarak erişebilmesi için güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak amacıyla çaba sarf ediyor. Uzmanlar doktorların da bu konuda çaba gösterdiklerini ifade ediyor.

 

Geçtiğimiz ekim ayında yapılan bir araştırmada, sağlık hizmeti veren kuruluşların yüzde 79’unun kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda kuruluş dâhilinde mobil cihazların kullanımına onay verdiği saptandı. Ancak bu durumun kullanılan her cihazın güvenli olduğu anlamına gelmediğine dikkat çekildi. Bazı vakalarda hastaneler, mobil cihazların yönetimiyle ilgili firmalarla anlaşarak cihazların güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Bazı hastanelerin de bu konuda çok katı olduğu, sistemlerinin belirli bir mobil cihaz aracılığıyla güvenli kullanımı olmazsa sisteme girişi engellediği dikkati çekiyor.

Kaynak: www.ama-assn.org/amednews

akıllı
telefonlar
suistimali
arttırmakla
suçlanıyor
Yorum (1)
se
Bir hırsızlıkla (data) suçlanmadığımız kalmıştı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir