Medimagazin logo

Sağlık bakanı görevden alındı

Güney Kore’de 36 kişinin ölümüne neden olan MERS salgınıyla baş edememekle suçlanan Sağlık Bakanı Moon'un görevine son verildi.
Sağlık bakanı görevden alındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Güney Kore'de Corona virüsünün neden olduğu bulaşıcı solunum yolu hastalığı MERS salgınıyla mücadelede yetersiz kaldığı için eleştirilen Sağlık Bakanı Moon Hyung-pyo görevden alındı.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye, Moon'un yerine, ülkedeki MERS salgınının izlerini silmesi için cerrah Chung Chin-youb'u atadı.

Devlet Başkanlığı sözcülüğünden yapılan açıklamada, ülkenin en prestijli üniversitelerinden biri olan Ulusal Seul Üniversitesi Bundang Hastanesi'nde görev yapan cerrah Chung'un ülkenin sağlık sistemine hâkim olması nedeniyle bu göreve getirilmesinin uygun görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, parlamentonun onayıyla göreve başlayacak yeni Bakan Chung, “toplum sağlığını geliştirebilecek doğru insan” olarak tanımlandı.

Görevden alınan eski Sağlık Bakanı Moon, MERS’in ülkede ilk olarak ortaya çıktığı mayıs ayından beri baskı altındaydı.

Güney Kore, ülkedeki salgının fiilen sona erdiğinin açıklanmasının ardından bozulan imajını düzeltmeyi hedefliyor.

Ülkede ilk olarak 20 Mayıs'ta Ortadoğu'dan gelen 68 yaşındaki bir kişide görülen hastalık, hastaneden tüm ülkeye yayılmış ve 36 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu. Hastalığın yayılmasını engellemek için uygulanan karantinadan 17 bin kişi etkilenmişti. Ülkede, son 30 günde yeni bir MERS vakasına rastlanmadı.

İlk kez 2012 yılının eylül ayında Suudi Arabistan'da ortaya çıkan ve Ortadoğu Solunum Sendromu olarak adlandırılan MERS, Dünya Sağlık Örgütü'nün 29 Temmuz tarihli verilerine göre dünya genelinde 493 kişinin ölümüne neden oldu.

sağlık
bakanı
görevden
alındı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir