Medimagazin logo

Pasaportunu yenilemek isteyen doktor vatansız kaldı

ABD’nin Virginia eyaletinden doktorluk yapan Siavash Sobhani, doğduğu ve 30 yılı aşkın zamandır doktorluk yaptığı ülkede pasaportunu yenilemek isterken vatansız kaldı
Kaynak: cumhuriyet.com.tr
Pasaportunu yenilemek isteyen doktor vatansız kaldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uzun süredir Kuzey Virginia'da yaşayan ve saygın bir doktor olan Siavash Sobhani, 61 yaşında ABD vatandaşlığından çıkarıldı.

Washington Post'a verdiği demeçte, yeni pasaport başvurusunun ardından Şubat ayında ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan babasının İran Büyükelçiliği'nde diplomat olduğunu ve kendisine vatandaşlık verilmemesi gerektiğini belirten bir mektup aldığını söyledi.

Mektupta, diplomatik dokunulmazlıktan yararlanan ebeveynlerin ABD'de doğan çocuklarının otomatik olarak ABD vatandaşı olmayacağı belirtiliyor. Sobhani'nin doğduğu sırada ABD'nin yargı yetkisi dışında diplomatik dokunulmazlığa sahip olduğu ve bu nedenle vatandaşlık alamadığı belirtildi. Mektup Sobhani'yi yasal daimi ikamet başvurusunda bulunabileceği bir internet sitesine yönlendirdi.

Ancak bu, Sobhani'nin otuz yılı aşkın hekimlik mesleğinde bu sorunla ilk kez karşılaştı. Yakın zamanda 62 yaşına giren Siavash Sobhani emekli olmayı düşünmeye başlamıştı. O ve eşi, ev satın alabilecekleri bir mahalle bulmak için bir yıl boyunca dünyayı dolaşmaya niyetliydi.

Virginia'nın 11. kongre bölgesini temsil eden kongre üyesi Gerald Edward Connolly, Sobhani'nin mektubunun ardından ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri ile yazıştı. Siavash Sobhani'nin geleceği belirsiz çünkü İran rejimine karşı konuştu ve bu nedenle orada güvenli bir şekilde yaşayamıyor.

siavash sobhani
doktor
abd
pasaport
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir