Medimagazin logo

Meme kanseriyle ilgili “altın” değerinde bulgu

Bilim adamlarının meme kanserine yol açan üç gen daha buldukları ve bu önemli keşfi "altın bulmaya" benzettikleri bildirildi.
Meme kanseriyle ilgili “altın” değerinde bulgu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-  Genlerin, meme kanserinin en yaygın türü olan "östrojen reseptörü pozitif"in meme kanseriyle bağlantılı olduğu belirtildi.


     Bulgunun, günün birinde her beş vakadan dördünün sorumlusu olan bu kanser türünün teşhis ve tedavisinde yeni yöntemler bulunmasını sağlayabileceği belirtiliyor.


     Guardian'ın haberine göre, bilim adamları, C6ORF96, C6ORF97 ve C6ORF211 adlı genleri insan genomunun çok iyi incelenmiş bir bölümünde buldular.


     Araştırmayı "PLoS Genetics" dergisinde kaleme alan Dr. Anita Dunbier, "Bu çok sürpriz bir keşif. Bu genleri, hakkında çok bilgiye sahip olduğunu düşündüğümüz bir yerde bulduk. Bu, Trafalgar Meydanı'nda altın bulmak gibi bir şey" diye değerlendirdi.


     Dunbier, bu genler üzerinde incelemeye ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Bulgularımız, bu tür meme kanserini daha iyi anlamamızı ve potansiyel tedavi yolları keşfetmemizi sağlayabilir" diye konuştu.

 
     Mevcut ilaçların sadece östrojen reseptörünü hedef aldığını hatırlatan Dr. Dunbier, bu ilaçların reseptörlerle bağlantılı genleriyse hedef almadığını, doğrudan bu genlerin hedef alınmasıyla dirençli tümörlerin daha iyi tedavi edilebileceğini söyledi.


     Araştırma, östrojen reseptörü pozitif meme kanserine yakalanmış 104 kadının DNA'sı incelenerek yapıldı.

meme
kanseriyle
ilgili
“altın”
değerinde
bulgu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir