Medimagazin logo

Kültür farklılığı cerrahların iş doyumunu etkiliyor

Dil ve kültür farklılıklarının mesleki doyumda önemli bir faktör olduğu belirtilirken, cerrahi branşlarda farklı azınlık gruplara ya da etnik gruplara ait doktorlara ihtiyaç olduğu kaydedildi
Kaynak: MEDİMAGAZİN DIŞ HABERLER - Doç. Dr. Çağatay BARUT
Kültür farklılığı cerrahların iş doyumunu etkiliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yeni bir araştırmaya göre, hastalarının büyük bölümü Hispanik kökenli olan cerrahların diğer meslektaşlarına göre mesleklerinde daha az mutlu oldukları, bunun da dil ve kültür farklılığından kaynaklanabileceği ifade edildi. Aynı çalışmada, azınlık mensuplarına cerrahi alanında daha fazla ihtiyaç duyulduğu da belirtildi.

“Annals of Surgery”de yayınlanan çalışmada, 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde çalışmakta olan 762 cerraha iş doyumlarını etkileyen faktörler soruldu.

Kalamazoo’daki Western Michigan Üniversitesinde çalışmakta olan araştırmanın yazarlarından Dr. Satish P. Deshpande, genel olarak bakıldığında en önemli belirtecin hastalara ayrılan zaman olduğunu söyledi. Araştırmaya göre, cerrahlar hastalarına daha fazla zaman ayırdıklarında işlerinden daha fazla tatmin oluyor. Ayrıca, cerrahlar hastalarına daha kaliteli bir hizmet sunduklarında daha mutlu oluyorlar ya da malpraktis ile ilgili daha az endişe duyuyorlar. Bütün bunların hastalara ayrılan zamanla yakın ilişkili olduğuna dikkat çekiliyor.

Ancak hastalarının büyük bölümü Hispanik kökenli olan doktorlarda mesleki tatminin daha düşük düzeyde olduğu, Afro-Amerikan ya da Asyalı hastaları ağırlıkta olan doktorlarda ise benzer bir durumun olmadığı belirtiliyor.

Dr. Deshpande, bu durumun yorumlanmasında dikkatli olunması gerektiğini, yüksek oranda Hispanik hastası olan cerrahların hastalarının büyük bölümünün aynı zamanda sigorta güvencesine sahip olmadığını, bu durumun da mali bir zorluğa neden olduğunu söyledi. Ancak geçmişte yapılan bir anketin sonuçları değerlendirildiği için, araştırmacıların katılımcılara bu konuda detayları alabilecekleri yeni sorular sorması mümkün olmamıştı. Bununla beraber, hastalar için çeviri hizmetlerinin verildiği durumlarda cerrahların iş doyumlarının daha yüksek olduğu belirtiliyor. Bu durumda da dil ve kültür farklılıklarının mesleki doyumda önemli bir faktör olduğu sonucuna varıldığı vurgulanıyor.

Çalışmanın sonuçları cerrahi branşlarda farklı azınlık grupları ya da etnik gruplara ait doktorlara ihtiyaç olduğunun da altını çiziyor.

kültür
farklılığı
cerrahların
doyumunu
etkiliyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir