Medimagazin logo

Kendi kendine endoskopi yapan doktor sosyal medyayı salladı

Hindistan'da bir doktorun kendi kendine endoskopi yaptığı anların görüntüleri sosyal medyada viral oldu
Kaynak: Independent Türkçe
Kendi kendine endoskopi yapan doktor sosyal medyayı salladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ucunda ışıklı küçük bir kameranın olduğu ince tüp şeklindeki bir cihaz yardımıyla yemek borusu, mide ve bağırsağı kapsayan gastrointestinal sistemin incelenmesine endoskopi adı veriliyor. İşlem sırasında söz konusu cihaz hastaların ağzından içeri sokuluyor ve iç organları kamerayla görüntüleniyor.

Endoskopi genellikle mide hastalıkları ve kansızlık şikayetiyle hastaneye başvuran kişilere uygulanıyor. İşlemin türüne göre hastalara anestezi uygulanabiliyor.

Twitter'da Britanyalı gastroenterolog Keith Siau'nun paylaştığı videoda Hintli doktorun ayakta dururken endoskopi cihazı ağzından içeri soktuğu ve kendi kendini muayene ettiği görülüyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, videoda kendi kendine endoskopi yapan doktorun Uttar Pradesh eyaletindeki Galaxy Hospital'da görev yapan gastroenterolog Dr. Nitin Joshi olduğu öğrenildi.

Twitter kullanıcıları ve diğer sağlık çalışanları, yaklaşık 1800 kişinin beğendiği videoya karmaşık tepkiler verdi. Bazı kullanıcılar olayı çok korkunç bulurken, bazıları da esprili yorumlar yaptı.

Profilinde ürolog olduğunu belirten David Canes adlı bir kullanıcı, "Bütünüyle korkunç" diye yazdı. Genel cerrahi eğitimi gördüğünü belirten Andrea Giorga adlı bir diğer kullanıcı ise esprili bir yorumda bulundu:

Haftaya kendi kendime apandisit ameliyatı yapacağım, bana katılın.

Hastanenin konuyla ilgili açıklamasında ise aslında bunun bir çeşit deney olduğu belirtildi:

Bu deney ve deneyimin amacı, sedasyon (sakinleştirici) olmaksızın endoskopi yapılan hastaların hissettiği ağrı ve ıstırabı değerlendirmekti.

hindistan
doktor
endoskopi
keith siau
Yorum (1)
Erhan
kolonoskopi yapsaydı ilgi daha fazla olurdu
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir