Medimagazin logo

İşte Obama'nın bulduğu hastalık ve tedavisi!

Rakibi Romney için "Romnesia" teşhisi koyan Obama, "hastalığın" çaresini de önerdi: "Obamacare"
İşte Obama'nın bulduğu hastalık ve tedavisi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimlerindeki rakibi Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Mitt Romney'ye, savunduğu pozisyonları sürekli değiştirmesi nedeniyle hastalık teşhisi koydu: ''Romnesia''

ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık yarışında adaylar, birbirlerine lakaplar takmaya devam ediyor.

Seçimlerdeki kritik eyaletlerden Virginia'da George Mason Üniversitesi'nde 9 bin civarındaki destekçisine hitap eden Obama, Romney'ye ''Romnesia'' teşhisi koydu.

Obama, ''Seçimlere 18 gün kala, 'bay aşırı muhafazakar', sizden, kendisinin son bir yıl içerisinde söylediği herşey hakkında şaka yaptığını düşünmenizi istiyor. Size, (aşırı muhafazakar) Çay Partisi hareketi için ideal aday olduğunu söyledi, şimdi birdenbire, 'ne, kim, ben mi?' diyor. Kendi pozisyonlarının ne olduğunu unutuyor ve sizin de unutacağınızı hesaplıyor. Romney'nin içinden geçtiği bu sağlık durumuna bir ad bulmamız gerekiyor. Bence buna 'Romnesia' demek lazım'' diye konuştu.

''Çözüm, önceki sağlık sorunlarını da karşılayan Obamacare''

''Doktor değilim, ancak sizinle bu hastalığın bazı belirtilerinin üzerinden geçmek istiyorum, çünkü kimsenin buna yakalanmasını istemem'' diyen Obama, şöyle devam etti:

''(Eşit iş-eşit ücret hakkını savunuyorum) diyorsanız, ama bu hakkı koruyan bir tasarıyı imzalayıp imzalamayacağınız hakkında konuşmayı sürekli reddediyorsanız, 'Romnesia'ya yakalanmış olabilirsiniz. Kadınların, doğum kontrol yöntemlerine erişim hakkına destek verdiğinizi söylüyor, ancak işverenin bu hakkı çalışanlarının elinden alacak tasarıyı destekliyorsanız, sizde 'Romnesia' olabilir. Kadınların (doğum kontrol, kürtaj gibi) seçme hakkını koruyacağınızı söylüyor, ancak ön seçimde, seçme hakkını yasaklayan bir yasayı imzalamaktan memnuniyet duyacağını söylüyorsanız, kesinlikle 'Romnesia'ya yakalanmışsınız.

Bu belirtiler diğer alanlarda da görülebilir. Yılın başlarında, 'en üst yüzde 1'lik dilime vergi indirimi uygulayacağım' dedikten sonra, bir münazarada, 'zenginlere vergi indirimi sağlama konusunda hiç alakam yok' diyorsanız, o halde bir termometreye ihtiyacınız var, çünkü muhtemelen 'Romnesia' kaptınız. Valilik yaptığınız dönemde, bir kömür fabrikasının önünde durup, bu fabrika sizi öldürecek dedikten sonra, şimdi kömür endüstrisinin savunucusu olduğunuzu söylüyorsanız, bu da bir 'Romnesia' belirtisi''.

''Romnesia''ya yakalananlara çözüm olarak, kendi iktidarında hayata geçirdiği sağlık reformu, ''Obamacare''i gösteren Obama, ''Sanırım şimdi artık belirtileri teşhis etmeye başladınız. 'Romnesia'ya yakalanmış ve websitenizde hala duran politikaları, başkanlık için yarıştığınız son 6 yıldır verdiğiniz sözleri hatırlayamıyorsanız, size iyi bir haberim var: Obamacare, (sağlık sigortalarının reddettiği) önceden varolan sağlık sorunlarını da karşılıyor. Sizi iyileştirebiliriz. Hastalığın çaresi bizde var. Bu iyileştirilebilir bir hastalık'' diye konuştu.

obama
obamacare
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir