Medimagazin logo

İsrail sözünü tutmadı

İsrail'in, hastane için inşaat malzemesi girişine izin verme sözünü tutmadığı belirtildi
İsrail sözünü tutmadı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GAZZE  - İsrail'in, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) finanse ettiği Türk-Filistin Dostluk Hastanesi için inşaat malzemesi girişine izin verme sözünü tutmadığı belirtildi.

Gazze İslam Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal el-Hudari yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in, hastanenin yapımı için gerekli inşaat malzemelerinin geçişine izin vermediğini ifade etti.

İsrail'in inşaat malzemelerinin geçişine izin vereceğini açıklamasının medyada olumlu yankı uyandırdığını hatırlan Hudari, "malzemelerin keyfi olarak İsrail limanlarında tutulduğunu" ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Bu hastane, Gazze'deki hastalara hizmet vermek üzere hazırlanmış insani bir projenin ürünü olacak. İsrail, bu ve diğer projelerin uygulamaya konulmasını engelleyerek ve ambargo uygulayarak uluslararası kanunları ihlal ediyor. Uluslararası toplum, ambargonun sonlandırılması için İsrail'e gerçek anlamda baskı yapmalı."

İsrail, 25 Mart'ta Gazze'ye inşaat malzemesi girişine izin vereceğini duyurmuştu. Hastane için inşaat malzemelerinin bir sene önce Gazze'ye girmeye başlaması planlanmış ancak İsrail engeli nedeniyle askıya alınmıştı.

Gazze'nin güneyinde 33 bin 800 metrekarelik alanda inşa edilecek hastanenin, Gazze'deki İslam Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin denetimi altında olması bekleniyor. Hastane, Türkiye'nin, Filistin topraklarında finanse ettiği en büyük proje sayılıyor.

i̇srail
sözünü
tutmadı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir