Medimagazin logo

İran Hemşireler Birliği: İran'dan bir yılda 2 bin hemşire göç etti

Kovid-19 salgını nedeniyle İran'dan bir yıl içinde 2 bin hemşirenin göç ettiği bildirildi.
İran Hemşireler Birliği: İran'dan bir yılda 2 bin hemşire göç etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İranlı İşçiler Haber Ajansına (ILNA) göre, İran Hemşireler Birliği Genel Sekreteri Muhammed Şerifi Mukaddem ülkedeki Kovid-19 mücadele sürecine ilişkin bilgi verdi.

Mukaddem, "Dünyada Kovid-19 döneminde hemşire sıkıntısı yeni hemşire istihdam edilmesi çağrılarıyla çözülmeye çalışıldı. Bu dönemde İranlı hemşirelerin de göçünde artış gözlendi." dedi.

Genel Sekreter, sağlık çalışanlarına cazip gelen tekliflerin varlığından söz ederek, "Diğer ülkelerin hemşireleri cezbeden tekliflerinden dolayı son bir yıl içinde ülkemizden 2 bin hemşire göç etti." ifadelerini kullandı.

Nüfusu 83 milyonu bulan ülkede her bin kişiye 1,6 hemşirenin düştüğünü kaydeden Mukaddem, bu oranın dünya standartlarının altında olduğunu, İran'da en az 1000 hemşireye daha ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre ülkede dün itibarıyla Kovid-19 kaynaklı can kaybı 132 bin 745'e vaka sayısı ise 6 milyon 543 bin 837'ye ulaştı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Meryem Hazreti, 6 Şubat 2021'de yaptığı açıklamada, İran'da Kovid-19 nedeniyle en az 100 hemşirenin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

iran
hemsireler
göç
kovid-19 salgını
hemşire
i̇ran hemşireler birliği
Yorum (1)
Uzmandr.
KLASİK ORTADOĞU SORUNU....BİZİM ULKEDE DE BU SORUNLAR OLMAYA BAŞLADİ...HALK ZİHNİYETİMİZİN COGU NE YAZİK Kİ ORTADOĞU ZİHNİYETİ , YONETİCİLERİN UYGULAMAYA CALİSTİGİ SİSTEM , ORTADOGU SİSTEMİ...COK GUZEL BİR ORTAMA DOGRU SURUKLENİYORUZ...AMA BENDEN YONETİCİLER VE HALK , SUSLEMELİ -İŞİLDAKLİ BİR HİZMET BEKLEMESİNLER , BU SARTLARDA VEREBİLECEGİM HİZMET ; SURİYELİ İRAKLİ , İRANLİ HİZMET SEVİYESİNDEDİR...
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir