Medimagazin logo

İngiltere'de yakında doktorların çoğu 'yabancı doktor' olacak!

NHS England, 2022'de denizaşırı ülkelerden 12.000'den fazla doktoru işe alırken, ülke genelinde yalnızca yaklaşık 7.000 İngiliz tıp okumaya başladı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiltere'de yakında doktorların çoğu 'yabancı doktor' olacak!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Bugün yayınlanan rapor, NHS England'ın 2022'de 26.321 doktor işe aldığını ve bunların 12.148'inin (%46) yabancı uyruklu olduğunu gösteriyor.

Büyük çoğunluk (10.193) AB dışındandı.

Göçü azaltmak için kampanyalar yürüten Migration Watch UK'nin araştırmasına göre, bu rakam geçen yıllarda İngiliz tıp fakültelerinde doktor olmak üzere eğitim almak üzere kaydolan 7.015 İngiliz öğrenciden yüzde 73 daha yüksek. İngiltere'deki tıp fakültesi kontenjanları, Hükümetin finansman konusundaki katı limiti nedeniyle yaklaşık 7.500 ile sınırlandırılmış durumda.

Bu aynı zamanda geçen yıl, rakamın 6.222 olduğu 2018'e kıyasla iki kat daha fazla doktorun gözetimden alındığı anlamına geliyor.

Aynı dönemde, İngiliz tıp kursiyerlerinin sayısı sadece yüzde 17 arttı.

Sonuç olarak, düşünce kuruluşu önümüzdeki birkaç yıl içinde İngiltere'de NHS'ye katılan yeni doktorların çoğunun yabancı uyruklu olacağını iddia ediyor.

Doktor sendikaları, İngiltere'de 130.000'den fazla boş kadroya sahip olan NHS'deki kronik personel kıtlığına karşı çıktı ve bunun sağlık hizmetini uzun vadeli işgücü planlaması eksikliği nedeniyle uluslararası işe alımlara bağımlı hale getirdiğini söyledi. 

ingiltere
nhs england
doktor
yabanci doktor
Yorum (2)
Esat
emekli endokrinoloji profesörüyüm. yakında bu ülkeden ayrılmak için nhs e başvuracağım. sınavsız kabul ediyorlar.
Cevapla
Didem
@esat hocam ben de endokrin doçentiyim sınavsız alıyorlarsa beraber gidip klinik açalım
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir