Medimagazin logo

İngiltere, Hepatit-C'yi ortadan kaldıran ilk ülke olacak

İngiltere, hedefe yönelik tarama kampanyaları ve etkili tedaviler sayesinde virüsü ortadan kaldıran ilk ülke olacak
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiltere, Hepatit-C'yi ortadan kaldıran ilk ülke olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - İngiltere sağlık yetkililerine göre NHS, risk altındakiler için hedeflenen tarama kampanyaları ve etkili ilaç tedavileri nedeniyle İngiltere'de hepatit C'yi 2025 yılına kadar ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. NHS England, önlemlerin virüsten kaynaklanan ölümleri küresel hedeflerin beş yıl ilerisinde önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Ölümler yüzde 35 azaldı

NHS England'ın 2018'de binlerce hasta için antiviral ilaçlar satın almak için yaklaşık 1 milyar sterlin değerinde beş yıllık bir program yapmasından bu yana karaciğer hastalığı ve kanser dahil olmak üzere hepatit C'den ölümler %35 azaldı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2020 yılına kadar hepatit C'ye bağlı ölümlerde %10 azalma hedefi İngiltere'de üç kat aşıldı.

Eylül ayında başlatılan bir NHS tarama programı , geçmiş kan nakli veya HIV gibi önemli risk faktörleri için sağlık kayıtlarını arayarak, bilmeden hastalıkla yaşayan 80.000 kadar kişinin daha erken teşhis ve tedavi almasını sağlıyor.

Hepatit C'yi ortadan kaldıran ilk ülke olacak

NHS İngiltere'nin ulusal tıp direktörü Profesör Sir Stephen Powis, sağlık hizmetinin hayat kurtarma ve hepatit C'yi ortadan kaldırma ve aynı zamanda sağlık eşitsizlikleriyle mücadele etme yolunda "dünyaya öncülük ettiğini" söylerken "Hedefli tarama sayesinde ve NHS'nin hastaların en son ilaçlara erişimini sağlayan çarpıcı ilaç anlaşmaları konusunda kanıtlanmış bir geçmişi olduğu için, küresel hedefleri aşma ve hepatit C'yi ortadan kaldıran ilk ülke olma yolunda ilerliyoruz" dedi.

ingiltere
hepatit c
nhs england
virus
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir