Medimagazin logo

Hastaya farklı, kendine farklı tedavi

ABD’de doktorların, hastaları için yan etki oranı yüksek tedavi seçeneklerini sundukları; kendileri hastalandıklarında yan etki oranı düşük, ancak ölüm riski yüksek tedavileri seçtikleri ortaya çıktı
Kaynak: MEDİMAGAZİN DIŞ HABERLER - Doç. Dr. Çağatay BARUT
Hastaya farklı, kendine farklı tedavi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD’de yayınlanan bir anketin sonuçlarına göre, doktorlar hastalarına alternatif olarak sundukları tedavi seçeneklerini kendileri benzer bir durumla karşılaştıklarında tercih etmiyorlar.

Anket sonuçlarına göre doktorlar hastalarına sıklıkla yan etki oranı yüksek tedavileri seçenek olarak sunarken, kendileri hasta olduklarında yan etki oranı düşük ve ölüm riski yüksek tedavileri seçtikleri belirlendi.

“Archives of Internal Medicine”de sonuçları  yayınlanan anketi, Duke Üniversitesi İşletme Fakültesinden Prof. Dr. Peter Ubel, doktora sonrası araştırmacı Andrea Angott ve Michigan Üniversitesinden Prof. Dr. Brian Zikmund-Fisher hazırladı.

Çalışmada, doktorların karar verme şekillerinin nasıl etkilenebileceğini araştırıldı. Araştırmaya ABD’de birinci basamakta çalışmakta olan doktorlar iki gruba ayrılarak katıldı ve her bir grup ortaya konan iki ayrı klinik senaryoya dâhil edildi. Senaryolardan birinde kolon kanseri için iki tedavi seçeneği, diğerinde de kuş gribi için iki tedavi seçeneği sunuldu.

Her iki senaryodaki tedavi seçeneklerinden biri yüksek yan etki ve düşük ölüm oranı, diğeri de düşük yan etki ve yüksek ölüm oranı taşıyordu.

 

“Benim yerimde olsan ne yapardın?” sorusunu yanıtladılar

Çalışmaya katılan doktorlara rastgele olarak tedavi seçenekleriyle ilgili yorum yapmaları ve hastanın kendileri olması durumunda hangi yöntemi seçecekleri soruldu. Tedavi seçenekleriyle ilgili yorum yapması istenen gruba iki tedaviden birine karar veremeyen hastalara nasıl cevap verecekleri soruldu.

Kendileri için tedavi seçen doktor grubuna da eğer hastalarının “Doktor, benim yerimde sen olsan ne yapardın?” sorusuna cevap vermeleri istendi.

Kolon kanseri senaryosuna cevap veren 242 doktorun yüzde 37.8’i kendileri için yüksek ölüm riski olan tedaviyi seçerken, katılımcıların sadece yüzde 24.5’i bu seçeneği hastalarına önereceklerini belirtti.

Kuş gribi senaryosuna cevap veren 698 doktordan yüzde 62.9’u kendileri için yüksek ölüm riski olan seçeneği tercih edeceğini belirtirken, sadece yüzde 48.5’inin bu seçeneği hastalarına önerebileceği saptandı.

Prof. Ubel ve arkadaşları, yorum yapma şeklinin doktorların tıbbi seçimler yaparken farklı olabildiğini ve bu değerlendirme sürecinin daha iyi anlaşılmasının önemli olduğunu belirttiler.

hastaya
farklı
kendine
farklı
tedavi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir