Medimagazin logo

'Hastanenin belgelerde manipülasyon yaptığı ortaya çıktı'

Almanya'nın Essen kentinde yaşayan Yılmaz Sevindik, doğum sırasında oksijensiz kaldığı için beyninde hasar oluşması sonucu yürüyemeyen 5 buçuk yaşındaki oğlunun hakkını aramak için yıllardır hukuki destek bekliyor.
'Hastanenin belgelerde manipülasyon yaptığı ortaya çıktı'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ESSEN (ALMANYA)-Yılmaz Sevindik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlu Erson Kerim'in doğum esnasında oksijensiz kaldığı için yürüyemediğini yıllar sonra öğrendiklerini ve 31 Aralık 2015 tarihine kadar sorumlular aleyhine dava açmazsa konunun zaman aşımına uğrayacağını söyledi.

Ordu'dan Almanya'ya 1993 yılında gelip çalışmaya başlayan Sevindik, çocuğunu bu duruma düşürenlerin cezalandırılması için adeta iğneyle kuyu kazarak mücadele ettiğini anlattı.

Bu süreçte işsiz kaldığını kaydeden Sevindik, hukuk sigortası olmadığı için avukat masraflarının sadece devlet yardımıyla karşılanabildiğini, ödemelerin düşük davanın ise geniş kapsamlı olması nedeniyle konunun uzmanı olan avukatların davayı üstlenmek istemediğini dile getirdi.

- "Ebe doğumda sinirlendi ve bize bağırıp küfretmeye başladı"

Bebeklerinin doğumda Alman ebe tarafından bilerek oksijensiz bırakıldığını ve daha sonra ise evraklarda manipülasyon yapıldığını iddia eden Sevindik, şöyle konuştu:

"Eşim 2010 yılında doğum için Essen'deki bir hastaneye yattı. Doğum esnasında ebe tarafından çocuğumuz saatlerce doğum kanalında bekletildi. Doğum esnasında eşim o anın acısıyla ebenin kolunu sıkmış ve ebe bu duruma çok sinirlendi ve bize bağırıp küfretmeye başladı. Doğum esnasında yalvarmamıza rağmen cerrahi müdahalede bulunmak bir tarafa, işine karıştığımız gerekçesiyle bize kötü davrandı. Doğum gerçekleşmeyince ebe doktora haber verdi ve olaya doktor müdahil oldu. Doğumun başlangıcından itibaren saatler geçtikten sonra dünyaya gelen oğlumuz adeta ölü gibiydi, başının üstü beyaz, altı mordu. Bir şeylerin ters gittiğini tahmin edip fotoğraflarını çektik. Olay, oğlumuz yıllar sonra yürüyemeyince konunun uzmanı bir profesörün muayenesiyle ortaya çıktı."

- "Hastanenin belgelerde manipülasyon yaptığı ortaya çıktı"

Hastanenin verdiği belgeleri iki farklı bilirkişinin incelediğini ve belgelerin bazılarında manipülasyon yapıldığının ortaya çıktığını aktaran Sevindik, "Bu süreçte gerek hastane gerekse doktordan bilgi ve belge istedik ancak sürekli oyalandık ve geciktirildik. Kendi imkanlarımızla bilirkişiye gittik ve gördük ki belgelerin üstünde oynamalar ve çelişkiler var. Daha sonra hukuksal olarak hakkımızı aramak istedik ancak konu çok detaylı ve davayı kazanma ihtimali düşük olduğu için uzman bir avukat bulamadık. Tedavi sürecinde gerek annesi gerekse ben evladımızla birlikte çok acılar çektik ve hala da çekiyoruz. Çocuğum ömür boyu sakat kaldı" dedi.

Yılmaz Sevindik, çocuğunu bu duruma düşürenlerin cezalandırılması için mücadele etmeye devam edeceğini belirterek, konunun uzmanı hukuk bürosu ya da avukatlardan kendilerine destek olmaları için yardım istedi.

malpraktis
almanya
dava
doğum
Yorum (2)
tıp doktoru
Doğum sırasında oksijensiz kalma olabilecek bir "komplikasyondur" Ebenin kasıtlı olarak oksijensiz bıraktığı iddası gülünç. Bizim milletimiz Almanya'da da Türklüğü'nü gösteriyor. Komplikasyondan korkuyorsan çocuk yapmayacaksın, doğumda risk hep var.
4
Cevapla
postenflamatuar
İşin ucunda bol maddi kazanç vasrsa insanlar yağmur gibi iftira atar. Türkiyede bu olay olsaydı hekimin işi zordu. Almanya da hak hukuk var ki çalışanlar korunuyor, en az hasta kadar yani. Adam: "Daha sonra hukuksal olarak hakkımızı aramak istedik ancak konu çok detaylı ve davayı kazanma ihtimali düşük olduğu için uzman bir avukat bulamadık" diyor. Demekki Almanyada belgeler konuşuyormuş ve mangalda kül bırakmamak işe yaramıyor. Almancı arkadaş bu haber Türkiyede geçseydi herhalde yine doktor ve diğer sağlık çalışanlarına bindirirdi, o da çalışanları peşinen suçlu ilan ederdi.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir