Medimagazin logo

Google tıbbın bu duayen ismini unutmadı

Google, ünlü bilim adamı Carlos Juan Finlay'ın doğum gününü unutmadı. Google ana sayfasına Carlos Juan için bir doodle hazırladı.
Google tıbbın bu duayen ismini unutmadı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ünlü bilim adamı Carlos Juan Finlay, Google tarafından unutulmayıp bugün 180. Doğum gününü kutladı. Peki Carlos Juan Finlay kimdir ve neler yapmıştır? Carlos Juan Finlay 1883 yılında Puerto Príncipe'de doğmuştur. 1915 yılında ise Küba'da hayata veda etmiştir. İskoç bir doktor ve Fransız bir kadının 7 çocuğundan biriydi. 

CARLOS JUAN FINLAY KİMDİR

Ünlü bilim insanı sivri sinek ile sıtma arasındaki ilişkiyi bulan kişidir. 1853 yılında katıldığı Jefferson Medical College'den 1855'te mezun oldu. Ünlü Kübalı doktor ve bilim adamı Carlos Juan Finlay kendisini hep şiddetli tıbbi tartışmaların içinde buldu.  1881'de, Kübalı doktor Carlos Juan Finlay aynı zamanda kara kusmuk diye de adlandırılan sarıhummanın belli bir dişi sivrisinek tarafından bulaştırıldığını ortaya çıkardı. Bunun yanı sıra hastalığı önleyecek bir aşıyı da buldu. Carlos Juan Finlay, sıtmayla sivrisinek arasındaki ilişkiyi sezip kanıtlayan bilim adamıdır.

google
tıbbın
bu
duayen
ismini
unutmadı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir