Medimagazin logo

Estetik ameliyatlara yaş sınırı getirilsin mi?

İsveç Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ulusal Sağlık Kurumu'nun hükümete sunduğu teklifte, "güzelleşme" amacıyla yaptırılan estetik ameliyatlarda 18 yaşın altındakilere izin verilmemesi isteniyor. Şartları ihlal edenler için de, para ya da hapis cezası öngörülüyor.
Estetik ameliyatlara yaş sınırı getirilsin mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 İsveç Ulusal Sağlık Kurumu'nun yaptığı araştırmaya göre, Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunda estetik ameliyatları sınırlayan yasalar ve bazı düzenlemeler olmasına rağmen İsveç'te bu yönden büyük eksikler bulunuyor.
     Hazırladıkları teklifle ilgili basın bildirisi yayımlayan Ulusal Sağlık Kurumu'nun müdürü Lars-Erik Holm, amaçlarının estetik ameliyat gerçekleştiren kurumların çalışmalarına yeni bir düzenleme getirerek bu kurumları denetim altına almak, böylelikle estetik ameliyat yaptırmak isteyen hastaların sağlığına daha fazla önem verimesi olduğunu söyledi.
     Teklifte, estetik merkezinde çalışacak kişilerin almaları gerekli eğitimlere standart getirilmesi, bu merkezlerin Ulusal Sağlık Kurumu tarafından denetlenmesi, ameliyat olmak isteyenlere operasyonun risklerini de içeren detaylı bilgi verilerek imzalarının alınması gibi hususlar içeriyor.
     Teklifin en dikkat çekici yönü ise, 18 yaşın altındakilere estetik ameliyat yapılamayacak olmaması. Bu kurala uymayan sağlık personeli için para ya da 6 ay hapis cezası öngörülüyor.

estetik
ameliyatlara
yaş
sınırı
getirilsin
mi?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir