Medimagazin logo

Ebolaya yakalanan sağlık çalışanı taburcu oldu

Batı Afrika'da Ebola virüsü nedeniyle İngiltere'de tedavi gören sağlık çalışanı Pauline Cafferkey, hastaneden taburcu oldu.
Ebolaya yakalanan sağlık çalışanı taburcu oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiliz yayın kurumu BBC'ye konuşan Cafferkey, "hayatta kaldığı için mutlu olduğunu" ifade ederek, Londra'daki Royal Free Hastanesinde hayatını kurtaran doktorlara teşekkür etti.

Tedavisi sırasında durumu "kritik" olarak açıklanan Cafferkey, "Hala yüzde 100 kendimi iyi hissetmiyorum, oldukça halsizim. Ama eve gitmek için sabırsızlanıyorum" dedi. Cafferkey ayrıca, Afrika'ya dönmeyi planlamadığını dile getirdi.

Ebola salgınının çok sayıda kişinin ölümüne neden olduğu Sierra Leone'da "Save the Children" adlı yardım kuruluşu için çalışan 39 yaşındaki Cafferkey, tedavisi için geçen ay İskoçya'nın Glasgow şehrinden İngiltere'nin başkenti Londra'ya getirilmişti.

Cafferkey, British Airways uçağıyla Casablanca ve Londra aktarmalı olarak Glasgow'a seyahat etmişti. Sağlık görevlisi, ateşi çıkınca Glasgow'daki Gartnavel Hastanesine gitmiş, yapılan testlerde kanında Ebola virüsüne rastlanmıştı.

Pauline Cafferkey'in Heathrow Havalimanı'ndaki taramada yetkililere kendini iyi hissetmediğini söylediği, ancak yolculuğa devam etmesine izin verildiği ortaya çıkmıştı. Eleştirilere neden olan olay sonrası İngiliz hükümeti, Batı Afrika ülkelerinden dönen kişilere geçen yıl ekim ayından bu yana havaalanlarında uygulanan tarama sistemini ve önlemleri gözden geçirmeye karar vermişti.

ebolaya
yakalanan
sağlık
çalışanı
taburcu
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir