Medimagazin logo

Dünyada 18,7 milyon bebek aşılanmıyor

DSÖ, dünya genelinde yaklaşık 18,7 milyon bebeğe, yani her beş çocuktan birine, difteri, boğmaca ve tetanos gibi önlenebilir hastalıklara karşı aşı yapılamadığını bilirdi.
Kaynak: AA
Dünyada 18,7 milyon bebek aşılanmıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yaklaşık 18,7 milyon bebeğe, yani her beş çocuktan birine, difteri, boğmaca ve tetanos gibi önlenebilir hastalıklara karşı aşı yapılamadığını bilirdi.

DSÖ, 24-30 Nisan arasında kutlanan Dünya Bağışıklama Haftası öncesi yaptığı açıklamada, küresel aşılama eylem planıyla milyonlarca ölümün önüne geçilebileceğine dikkati çekti.

Örgüte göre, aşıyla her yıl 2 ila 3 milyon kişinin ölümü engelleniyor. Küresel aşı eylem planının başarılı bir şekilde uygulanmasıyla 1,5 milyon kişinin daha ölümünün önüne geçilebilir.

Ancak örgüt, dünya genelinde hala yaklaşık 18,7 milyon bebeğe, yani her beş çocuktan birine, difteri, boğmaca ve tetanos gibi önlenebilir hastalıkların aşısının yapılamadığına işaret etti.

Örgüt, açıklamada, tüm dünyada mevcut aşılara erişimi 2020'ye kadar sağlamak ve küresel aşılama hedeflerini gerçekleştirmek için ülkelere daha fazla adım atmaları ve aşı yapılamayan daha fazla çocuğa erişmeleri çağrısında bulundu.

Difteri, boğmaca ve tetanos gibi aşılara erişemeyen çocukların yüzde 60'ından fazlası Demokratik Kongo Cumhuriyet, Etiyopya, Hindistan, Endonezya, Irak, Nijerya, Pakistan, Filipinler, Uganda ve Güney Afrika'da yaşıyor.

Muhabir: Betül Yürük

asi
dso
dunya saglik orgutu
Yorum (1)
Alişan Yıldıran
DSÖ'yü aşılanmadığı için öldüğünü iddia ettiği o gariban çocukların hangisine bir dilim ekmek, bir bardak su verdiğini açıklamaya davet ediyorum. Açlık ve sefaletden ölen çocukların aşılanmadığı için öldüğünü iddiasına inanmak nasıl bir gafletdir?! İyi niyetli olsalardı; Irak'da, Suriye'de bombalarla ölen, Akdeniz'de boğulan çocuklar için bir şeyler yaparlardı!...
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir