Medimagazin logo

DSÖ'nün çocuk felci uyarısı

Pakistan, hastalıkla ilgili seyahat kısıtlamalarının ertelenmesini istiyor
DSÖ'nün çocuk felci uyarısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSLAMABAD  - Pakistan, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) kararıyla, Pakistanlılara çocuk felciyle bağlantılı olarak uygulanan seyahat kısıtlamalarının ertelenmesini istiyor.

Pakistan Sağlık Bakanı Saira Afzal Tarar, düzenlediği basın toplantısında, dünyada çocuk felci virüsünün görülmesinin, sadece hükümetlerin değil aynı zamanda DSÖ'nün başarısızlığı olduğunu ifade ederek, örgütün kararını "haksız ve yersiz" diye nitelendirdi.

Tarar, DSÖ'nün kararına itiraz edeceklerini belirterek, örgütten, taleplerin doğru biçimde yerine getirilmesine hazırlanmak için Pakistanlılara yönelik söz konusu kısıtlamaları 15 gün süresince gevşetmesi talebinde bulunduklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı, bu süre içinde yurt dışına seyahat eden herhangi bir Pakistan vatandaşının engellenmemesini istediklerini sözlerine ekledi.

DSÖ, çocuk felci salgınından kaçınmak amacıyla pazartesi günü Pakistanlılara yönelik seyahat kısıtlamaları getirmişti. Benzer kısıtlamalar, Suriye ve Kamerun için de uygulamaya koyulmuştu.

Kısıtlamalar çerçevesinde yurt dışına seyahat edecek Pakistanlılar, yetkililere çocuk felcine karşı aşılandıklarını gösteren belgeyi sunmakla yükümlü.

dsö'nün
çocuk
felci
uyarısı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir