Medimagazin logo

DSÖ yetkilisi hakkında 'efendi' iddiası

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Tayland'daki temsilcisiyle eşinin, hizmetçilerine "köle muamelesi yaptığı" iddia edildi.
DSÖ yetkilisi hakkında 'efendi' iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DSÖ'den yapılan açıklamada, Tayland'daki temsilcileri Etiyopyalı doktor Yonas Tegegn ile karısının, evlerindeki çalıştırdıkları 24 yaşındaki Etiyopya vatandaşı hizmetçilerine "köle muamelesi" yaptıkları iddiasının soruşturulacağı ve gerekli görülmesi halinde adaletin tecelli etmesi için Tegegn'in diplomatik dokunulmazlığının kaldırılabileceği belirtildi.

Gerçek ismi açıklanmayan ve basında "Annet" adıyla yer alan genç hizmetçinin, geçen ay Tegegn'in Bangkok'un banliyösündeki evinden kaçtığı ve polise işverenlerinin kendisine kötü davrandığına ilişkin şikayette bulunduğu kaydedildi.

Genç kadına yardım eden Tayland Avukatlar Kurulu, 2013 yılından bu yana DSÖ yetkilisinin ailesi için çalışan "Annet"in Tegegn ve karısı tarafından "köle gibi kullanıldığını" savundu.

"Annet" de kendisine aylık 92 dolar maaş ve hafta sonu izni sözü verildiğini, ancak hiç maaş almadığını belirterek, DSÖ yetkilisinin, işe girmesini sağlayan amcasına ilk beş aydan sonra 250 dolar gönderdiğini söyledi.

Genç kadın, ailenin pasaportuna el koyduğunu, Tegegn'in karısının kendisini dövdüğünü ve ailenin büyük köpeğiyle küçük bir odada yatmaya zorlandığını savundu.

dsö
yetkilisi
hakkında
'efendi'
iddiası
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir