Medimagazin logo

'Doktor hataları yılda 20 bin ölüme neden oluyor’

Almanya’da bir sigorta şirketinin yayımladığı rapor çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.
Kaynak: Euronews
'Doktor hataları yılda 20 bin ölüme neden oluyor’
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Rapora göre yılda ortalama 20 bin Alman vatandaşı hastanelerde ve tedavilerinde maruz kaldıkları yanlış uygulamalar nedeni ile hayatını kaybediyor.

Bunun trafik kazalarının yol açtığı ölümlerden daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

Rapor söz konusu uygulamaları ise yanlış reçeteler ya da yanlış operasyonlar neticesinde gelişen enfeksiyonlar şeklinde listeliyor.

'doktor
hataları
yılda
20
bin
ölüme
neden
oluyor’
Yorum (3)
option
türkiye de yılda 100000 sağlıkçı hedef gösterildikleri için saldırıya uğruyor...bakkallar tartıda 2000000 hata yapıyor deyin bakalım bakkallar napıyor.ama sağlıkçılar da tık yok.
0
Cevapla
hakan tekin
yılda 20000 ise eceliyle ölen kimse yok...
0
Cevapla
aydin sinal
Belki ilgilenen olur:Bu yazi icin etraflica bir aciklama der spiegel den: Almanyanin en büyük saglik kasasinin 2007 yilinda yaptigi arastirma sonucu hastahanelerde tedavi gören 19 milyon hastadan 19 bini yanlis tedavi,hastahane enfeksiyonu,hekim hatasi,teknik yanlislik gibi sebetlerle hayatini kaybetmis.Bu oran 1/1000 nisbetinde olup trafik kazalarindan ölenlere nisbet 4 misli fazladir.Ayrica %5-10 istenmeyen sonuc,%1 komplikasyon görülmüs. misal kalp pli implantasyonlarinda 971 hastahanede yapilan arastirmada %3 oraninda sondanin kalpi inhibe etmedigi,yanlis implantasyon görülmüs. !54 bin femur basi protesinde%7.4 komplikasyon,11 bin ve %4 revizyon yapilmis 6 bin. erkendogan-1250 gr asagisi bebeklerde-ise dogum kliniginin sartlarina göre 1/15 ila 1/45 arasinda ölüm görülmüs. Almanyanin sagliga ayirdigi 62 milyar euro ile USA dan sonra sagliga en fazla para ayiran ülkesi ve 44 bin hekim gecen sene hatalardan dolayi mahkemeye verimistir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir