Medimagazin logo

Bin 300 kişiye frengi deneyi

Orta Amerika ülkesi Guatemala'da 70 yıl önce bin 300 fahişe, cezaevi mahkûmu ve akıl hastasının ABD uzmanlarınca gizli frengi deneyine alındığı belirlendi.
Bin 300 kişiye frengi deneyi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

GUATEMALA - Belsoğukluğu olan askerlerin de alındığı geniş çaplı gizli deney için ABD Başkanı Barack Obama, Guatemala Devlet Başkanı Alvaro Colom'u dün arayarak 70 yıl sonra özür diledi.
 
Gizli frengi deneyi açıklamasını Guatemala Devlet Başkanı Yardımcısı Rafael Espada yaptı.
 
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Sağlık-İnsani Hizmetler Bakanı Kathleen Sebelius, "Pensilinin etkinliği için gizli yapılan deneyden utanç duyulduğunu" açıkladı.
 
Dahi İskoç bakteriyoloji profesörü Sir Alexander Fleming (1881-1955), tıp tarihinin en büyük buluşlarından küften türetilme pensilinin hastalıkların sağaltımında (tedavisinde) kullanımında 1945 Nobel Tıp Ödülü'nü almıştı. Latince "pencillium" cinsi küften icat edilen penisilin birçok ölümcül hastalığın tedavisinde ve özellikle II. Dünya Savaşı'nda kullanılmaya başladı.
 
ABD hükümetince Guatemala'nın çoğunluktaki Maya Kızılderili toplumunda frengi ve orduda belsoğukluğu deneyleri yapıldı.
 
10 Amerikalı 12 Guatemalalı hekimin katıldığı araştırma sonucunda bugün bu deneye katılan üç-dört kişinin yaşadığı sanılıyor.
bin
300
kişiye
frengi
deneyi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir