Medimagazin logo

Astım ilacı verilen çocuklar daha kısa kalıyor

İki yaşından küçük çocuklara astım ilacı verilmesinin, onların ilerde tam boylarına ulaşmalarını engelleyebileceği belirtildi.
Kaynak: BBC TÜRKÇE
Astım ilacı verilen çocuklar daha kısa kalıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Finlandiya'da 12 bin küçük çocuk üzerinde yapılan araştırmada, uzun süre corticosteroids (ICS) kullanan çocukların fazla büyümediği görüldü.

Çocukların anne ve babalarının boyları da hesaba katılarak yapılan analizlere göre, astım ilacı kullanan çocukların yetişkin yaşlarda 3 santimetre daha kısa boylu olacakları tahmininde bulunuldu.

Uzmanlar, bu araştırma sonucunun, okul öncesi dönemde steroidlerin temkinli kullanılması gerektiğini hatırlattığını vurguluyor.

Bununla birlikte İngiltere Astım Derneği solunum yolunuyla alınan kortikosteroidlerin, astım belirtilerinin kontrol altına alınmasında çok önemli bir rol oynadığına ve çocukların sık sık hastaneye sevkedilmesini önlediğine işaret ediyor.


İngiltere'de 11 çocuktan biri astım hastası

İngiltere'de her 11 çocuktan birinde astım görülüyor. Bu nedenle astım, çocuklar arasında en yaygın uzun süreli hastalık niteliğinde.

Solunum yoluyla alınan kortikosteroidler, yetişkinlerin astım tedavisi için kullandıkları ve hırıltılı solunum sorunu yaşayan çocuklarda kullanılan spreylerde bulunan kuvvetli bir ilaç. Bu ilacın bazı insanlarda yan etkileri görülebiliyor.

İngiltere'de aile hekimlerinden, solunum yoluyla steroid alan tüm çocukların boy ve kilolarını her yıl ölçerek herhangi bir düşüş belirtisi olup olmadığını izlemeleri isteniyor.
 

astım
çocuk
steroid
kortikosteroid
büyüme geriliği
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir