Medimagazin logo

Amerikalılar “ulaşabildikleri” kadar sağlık hizmeti alıyor

Tüketici Raporları İndeksi anketine göre Amerka Birleşik Devletleri (ABD)’nde yaşayanların en önemli mali endişelerinden birinin, tıbbi harcamaların ve reçete edilen ilaçların maliyetlerinin karşılanamaması olduğu saptandı. 2011 yılında rekor düzeyde kişinin kendilerine reçete edilen tedavilerle ilişkili ciddi riskleri göze aldıkları bildirildi.
Kaynak: Doç. Dr. Çağatay BARUT - MEDİMAGAZİN
Amerikalılar “ulaşabildikleri” kadar sağlık hizmeti alıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tüketici Raporları Ulusal Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen üçüncü yıllık ankette, tüketicilere sağlık hizmetlerinden faydalanma durumları, reçeteli ilaç kullanımları ve reçetesiz satılmakta olan ilaçlara ulaşma durumları ile birlikte, bunları karşılamak için yeterli paraları olmadığında ne yaptıkları soruldu.

Mali nedenler yüzünden kendilerine reçete edilen ilaçları almayan ya da sağlık hizmetlerinden faydalanmayı kesen Amerikalıların oranının yüzde 9 artarak, yüzde 39’dan yüzde 48’e yükseldiği saptandı. Söz konusu oranın şimdiye kadar belirlenen en yüksek oran olduğuna dikkat çekildi.

Ankete katılan 2 bin 38 erişkin Amerikalının yüzde 49 (bin 226 kişi)’unun en az bir tane reçeteli ilaç kullandığı, düzenli olarak alınan ilaçların ortalama sayısının da 4.5 olduğu belirlendi. Yılda 40 bin dolardan daha az kazanan erişkinlerin ortalama 5.7 ilaç kullandıkları ve en 65 yaşında olan katılımcıların da 5.5 ilaç aldıkları saptandı. Belirtilen bu iki grubun en yüksek sayıda reçeteli ilaç kullanan grup olduğu ifade edildi.

Reçeteli ilaç kullanan bireylerin cebinden düzenli olarak çıkan para miktarının iki yıl önce 68 dolar olduğu, ancak bu rakamın günümüzde 59 dolara düştüğü saptandı. Bu durumun jenerik ilaç kullanımındaki artışla açıklanabileceği ifade edildi.

Sağlık harcamalarında kısıntıya giden yüzde 48’lik grubun, tehlikeyi göze alarak sağlık harcamalarını ihmal ettikleri belirtildi. Bunların yüzde 17’sinin gerekli bir tıbbi girişimi ertelediği, yüzde 21’inin doktora gitmeyi ihmal ettiği, yüzde 14’ünün de tıbbi testlerin uygulanmasını reddettiği belirlendi.

Kaynak: www.medicalnewstoday.com

amerikalılar
“ulaşabildikleri”
kadar
sağlık
hizmeti
alıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir