Medimagazin logo

Almanya'da organ nakli skandalı

Almanya'nın Saksonya eyaleti Sosyal İşler Bakanlığı, Leipzig Üniversite Hastanesindeki organ nakli skandalının hızlı bir şekilde aydınlatılmasını istedi.
Almanya'da organ nakli skandalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlık sözcüsü, böyle tür olaylardan dolayı organ bağışına duyulan güvenin zarar gördüğünü, bu konunun 'hızlı bir şekilde aydınlatılması' gerektiğini belirtti.

Leipzig Üniversitesi Hastanesinin Sağlık Kurulu Başkanı Wolfgang Fleig, bugün düzenlediği basın toplantısında, karaciğer nakillerinde bu tür düzensizliklerin neden meydana geldiğini bilmediğini belirtti.

Organ nakli konusunda usulsüzlük yaptıklarından şüphelenilen doktorları ve hastaları tanıdığı kadarıyla rüşvet alıp verdiklerini düşünemeyeceğini ifade eden Fleig, ancak burada 'para akmadığı konusunda elini ateşe koyamayacağını' kaydetti.

Şimdiki duruma göre, 38 hastanın organ naklini bekleme listesinde üst sıralarda yer almak için, olmadıkları halde diyaliz hastası olarak gösterildiğini belirten Fleig, bunun kendisini dehşete düşüren bir sonuç olduğunu ifade etti.

Fleig, görevden uzaklaştırılan klinik direktörünün ve iki başhekimin hasta evrakları doldurma konusunda sorumluluğu bulunduğunu kaydetti.

Federal Sağlık Bakanlığı sözcüsü de Berlin'de yaptığı açıklamada, şimdiye kadar ortaya çıkan olaylara dikkati çekerek, organ nakli konusunda izleme, inceleme ve kontrol mekanizmalarının bulunduğunu, bunların da işlediğini belirtti.

Organ nakli merkezlerinin incelenmesinin Federal Tabipler Odası çatısı altında yapılması gerektiği yönünde eleştirileri haksız bulan sözcü, inceleme komisyonun bağımsız bir şekilde çalıştığını kaydetti.

Geçen yılın ortasında yapılan toplantıda 47 organ nakli merkezlerinin kontrol edilmesi kararının alındığına işaret eden sözcü, şimdiye kadar 10 merkezin incelendiğini ve bunların 3'ünde usulsüzlük yapıldığının tespit edildiğini belirtti.

Sözcü, bunların münferit olayların olduğunu ve genel sistem ile ilgili bir durum olmadığını kaydetti.

Öte yandan Leipzig Savcılığı hastanedeki organ nakli konusunda suç unsurunun bulunup bulunmadığı konusunda inceleme başlattığı belirtildi.

Almanya genelinde organ nakli konusunda yapılan incelemelerde önce Göttingen Üniversite Kliniğinde, ardından Regensburg ve Münih'teki hastanelerde usulsüzlükler ortaya çıkarılmıştı.

almanya'da
organ
nakli
skandalı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir