Medimagazin logo

'Hemşire açığı kontenjan artırarak çözülmez'

Hemşirelik Eğitimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gülseren Kocaman, Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılında 200 bin doktor, 400 bin hemşire sayısına üniversitelerdeki kontenjanları artırarak ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi. Kocaman, hemşirelerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.
'Hemşire açığı kontenjan artırarak çözülmez'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Hemşirelik Eğitimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gülseren Kocaman, Öğrenci Hemşireler Derneği Başkanı Ali Kaplan’ın katılımı ve İzmir Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Emine Çakırcalı’nın moderatörlüğünde düzenlenen “Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi: Mevcut Durum, Sorunlar ve Öneriler” paneli İzmir Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Dokuz Eylül, Ege, Şifa, Kâtip Çelebi ve Celal Bayar üniversiteleri Hemşirelik Fakültesi ve İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerinin katılımı ile gerçekleşen panele öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.

2007 yılında değişiklik yapılan 6283 Sayılı Yasa üzerinden hemşirelik mesleği ile ilgili güncel durumu değerlendiren Hemşirelik Eğitimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kocaman, Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı için 200 bin doktor, 400 bin hemşire hedefinin ulaşılamaz olduğunu söyledi. Halen 14 bini sağlık meslek lisesinde eğitim alan 40 bin hemşirelik öğrencisinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Kocaman, yasada yapılan yeni düzenlemenin gerektirdiği şekli ile sağlık meslek liselerinin kapatıp hemşirelik eğitimini lisans düzeyine taşıyacak yeterli öğretim elemanının olmadığı söyledi. Kocaman sözlerini şöyle sürdürdü: “Hemşirelik mesleğinin sorunları aşılmadığı sürece Bakanlık'ın hedefine sadece eğitimdeki kontenjanı arttırarak ulaşmak mümkün değil. Yeterli öğretim personeline sahip olunmadığı gibi eğitim programları çok yüklü, altyapı ve uygulama alanları yetersiz, rol model eksikliği yaşanıyor ve uygulama-üniversite işbirliğinde olması gereken noktaya ulaşmamış durumda. Bu şartlar altında hemşirelerin çalışma şartları iyileştirilmediği sürece eğitim alan kişiler mesleklerinden uzaklaşacak ve 2023 yılında da nüfusun ihtiyacı olan hemşire sayısına ulaşılamayacak.”

Sağlık meslek liselerinde erken yaşta verilen hemşirelik eğitimini doğru bulmadığını belirten Kocaman, “Avrupa’da 17 yaşını tamamlamayan bireylere hemşirelik eğitimi verilmiyor. Türkiye’de ergen yaşta verilen eğitim ve hasta sorumluluğunun yüklenmesi sorun oluşturuyor.” dedi.

'hemşire
açığı
kontenjan
artırarak
çözülmez'
Yorum (3)
SY
benim bildiğim atanmayı bekleyen, bu arada çok düşük üzretle ağır çalışma şartları ile özel sektörde çalışmak zorunda kalan bir çok hemşire var. çözüm niçin kontenjanı arttırmak olsun. yanlış mı biliyorum? erken yaşta eğitim verilmesinin doğru olmadığına katılıyorum. daha 18 yaşını bile doldurmamış kişi hemşire olabiliyor.
0
Cevapla
hemşire
hemşire açığı var ise neden hastanelerde çalışan sağlık personellerinin yarısı hemşirelik dışındaki işlerde çalıştırılır? neden 10 bin üzerindeki sayıda hemşire ağız diş ünitelerine görevlendirilir? neden binlerce mezun hemşire kpss sınavından geçirilir de hemen atanmaz? neden bakanlık personel istihdamını planlayamaz ve denetleyemez. ülkemizde hemşire açığı sanıldığı kadar değildir,istihdam sorunu vardır.ve bu gerçek neden yetkililere bildirildiği halde kulak ardı edilir. geçelim hemşire az savsatalarını,yönetimde zaifiyet var beyler,kabul edin artık.
0
Cevapla
Seher Yaprak
sayın rektörümüzün yorumu "ne gerek var bukadar hemşireye?" bunun üzerine söyleyecek söz bulamıyorum. Türkiye de hemşirelik malesef hala önemi anlaşılmamış bir meslek ve malesef hala tam olarak meslek konumunda da değil. hemşirelik eğitimi ve hakları optimum düzeye taşınmadıkça ve hastaneler iş sektörü hastalar ise müşteri olarak görüldükçe aynı problemleri yıllarca tartışmaya devam edeceğiz. bize eğitimimizin ilk yıllarından itibaren öğretilen holistik yaklaşım doğrultusunda üst düzey yöneticilerimiz lütfen bir kez daha "insan,birey, hastalık ve sağlık" kavramları üzerine düşünsünler. çözüm bu kavramların içinde.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir