Medimagazin logo

'Yaşlı kadına eziyet' soruşturmasında hastaneye para cezası kesildi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), İstanbul'da özel bir hastanenin yoğun bakımında yaşlı hastaya kötü muamelede bulunulmasına ilişkin soruşturmada hastaneye 89 bin 571 TL para cezası uyguladı
Kaynak: DHA
'Yaşlı kadına eziyet' soruşturmasında hastaneye para cezası kesildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TİHEK, 5 Ekim 2022 tarihinde sosyal medyada yayımlanan, Bayındır İçerenköy Hastanesi yoğun bakım servisinde çekildiği belirlenen ve sağlık çalışanlarının 79 yaşındaki N.Z.'ye hakaret edip, üzerine para attığı görüntülerle ilgili resen soruşturma başlatmıştı. 

Olayla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Kararda, görüntülerde yer alan N.Z. isimli kadın hastanın 22 Ağustos 2022 tarihinde hayatını kaybettiği hatırlatılarak, hastane bünyesinde çalışan personelin yaşlı ve savunmasız yoğun bakım hastasına yönelik eylemlerinin insan onurunu zedeleyici, sindirici, aşağılayıcı ve küçük düşürücü nitelikte olduğu belirtildi. 

Söz konusu hastanenin ayrımcılık yasağı ihlalinden sorumlu olduğu vurgulanarak, muhatap hakkında 89 bin 571 TL idari para cezası uygulanmasına karar verildiği ifade edildi. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada olayla ilgili 4 kişi tutuklanmış, ilgili sağlık çalışanları ise Sağlık Bakanlığı'nca 3'er yıl meslekten menedilmişti.
 

ozel hastane
turkiye insan haklari ve esitlik kurumu
para cezasi
Yorum (2)
ali özkurt
ee tabi bunlar yoğun bakımcı, yoğun bakım kapısında 'girilmez' yazıyor. siz zannediyor musunuz ki basına ve medyaya yansımayanlar çok mükemmel işliyor. ben ve kaybettiğim merhume bu tür rezaletleri çok yaşadık. hiçbirisine hakkımı helal etmiyorum.
1
Cevapla
Dr
devlet ne yapsın? hayvanı insanmı yapsın? yoğun bakım hastalarının olduğu her bölme kamera ve kayıtlı.yöneticiler hastanelerde ne var ne yok gezecek bilecek.bakanlıktan gelen yazı tebliği durmadan başka ne yapıyor idareciler? ayrıca vicdanı ahlakı olan kaç insan var dünyada?kendimizi düzeltelim.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir