Medimagazin logo

Yapay zeka, sağlık sektöründeki iş yükünü hafifletebilir

Yap zeka teknolojisi hayatın her alanında yeniliklerini sürdürmeye devam ediyor. Yeni bir araştırmaya göre, yapay zeka yakında hastaların sorularıyla ilgilenerek hemşirelerin yükünün bir kısmını alabilir.
Kaynak: ntv.com.tr
Yapay zeka, sağlık sektöründeki iş yükünü hafifletebilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastanede yapılan araştırmada, yapay zeka altyapılı androidlerin doktorun ne kadar süre sonra müsait olacağından ve diğer basit konularla ilgili soruları sorunsuz olarak yanıtlayabildiği görüldü. Bu da hemşirelerin yükünün bir kısmını alabileceğini gösteriyor.

Makinelerin hastalarla sohbet edebilmelerinin yanı sıra sınavlar, bilmeceler ve hatta sakinleştirici nefes egzersizleri de sunaraka, aynı anda birden fazla hemşire ve hastayı içeren konuşmalara ayak uydurabildikleri tespit edildi.

Araştırma,  Paris'teki bir hastanede yaşlı hastalar üzerinde yapıldı.

Enfeksiyon bulaşma riskini düşürebilir

Deneyde robotların hastalara yardımcı olup olmayacağı, hastaların kaygılarını hafifletip hafifletmeyeceği ve sağlık personeli üzerindeki baskıyı azaltabilir mi soruları arandı.

Bilim insanları, bu teknolojinin "basit ama tekrarlayan görevler" açısından "üretkenliği artırmada" hayati önem taşıyabileceğini öne sürdü. Ayrıca klinisyenler ve hastalar arasındaki potansiyel fiziksel teması azaltarak enfeksiyon bulaşma riskini düşürebileceklerini belirttiler.

"Sosyal robotlar" olarak adlandırılan robotlar, ziyaretçilerle akıcı, insan benzeri konuşmalar yapmak için sohbet robotlarıyla aynı teknoloji kullanıyor.

Hasta deneyimini iyileştirmek için hastane personeliyle sorunsuz bir şekilde işbirliği yapan robotlar artık gerçeğe daha yakın.

yapay zeka
saglik
hasta
hemsire
Yorum (1)
nevzat kulukçu
tahminimce yapay zeka sayesinde önümüzdeki 30 yılda hastanelerdeki doktor istihdamı yüzde 93, hemşire istidamı yüzde 7,6, ysp istihdamı yüzde 18 azalacaktır.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir