Medimagazin logo

Veteriner hekimlere 'tarım danışmanlığı' eğitimi

Mersin Veteriner Hekimleri Odası, 'Tarım Danışmanlığı' eğitimlerine başladı. Toplam 25 veteriner hekimin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimlerin 3 hafta süreceği bildirildi
Veteriner hekimlere 'tarım danışmanlığı' eğitimi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MERSİN (İHA) - Mersin Veteriner Hekimleri Odası, 'Tarım Danışmanlığı' eğitimlerine başladı. Toplam 25 veteriner hekimin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimlerin 3 hafta süreceği bildirildi.

Oda Başkanı Leyla Gencer, yaptığı açıklamada, 'tarım danışmanlığı'nın yaygınlaştırılması kapsamında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından, 'Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik' ile birlikte üniversite ve meslek odalarına yetki verildiğini hatırlattı. Gencer, Mersin Veteriner Hekimleri Odası'nın da söz konusu yetkiyi alarak çalışmalara başladığını belirterek, danışmanlık eğitimlerinin Veteriner Hekimleri Odaları bazında Türkiye'de ilk defa Mersin'de hayata geçirildiğini vurguladı. 15 Aralık 2008 tarihinde başlayan ve 2 Ocak 2009 tarihinde sona erecek eğitimlerin de; 'Kişisel Gelişim' ile 'Yayım/Danışmanlık Metodolojisi' olmak üzere 2 bölümden oluştuğunu belirten Gencer, söz konusu 'Tarımsal Danışmanlık Eğitimi'nin de yapılacak olan sınavla tamamlanacağını ve bu sınavda başarılı olan veterinerlere de sertifika verileceğini kaydetti. Gencer, danışmanlık eğitimleri için pilot bölgenin Çukurova olduğunu ve bu nedenle de 2009 yılının ardından başta Adana ve Antalya olmak üzere bölgedeki birçok kentte çalışmalar gerçekleştirileceğini ifade etti.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Buket Karaturhan da, eğitim çalışmalarının bugüne kadar hep ziraat odaları tarafından gerçekleştirildiğine işaret ederek, bu eğitimin Türkiye'de ilk defa Mersin Veteriner Hekimleri Odası tarafından verilmeye başladığını vurguladı. Karaturhan, Türkiye'nin 'tarımsal danışmanlık sistemi'ne doğru adım adım ilerlediğini belirterek, "Bu sistem içinde yer alacak olan serbest veteriner hekimlerimizin de danışman olabilmesi için gerekli eğitimi alması şart. Bu eğitimler 3 haftalık bir süreyi kapsıyor. Eğitim toplam 120 saatte tamamlanacak. Umarım Mersin'deki tüm veteriner hekim arkadaşlarımız bu eğitimden yararlanır ve sisteme daha kolay entegre olur" dedi.

veteriner
hekimlere
'tarım
danışmanlığı'
eğitimi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir