Medimagazin logo

Sarıyer’de faciayı son anda önlemişti! O ambulans şoförü konuştu

Sarıyer’de ambulansa yol vermek için ara sokağa dönüş yapan sürücünün kullandığı otomobille motosiklet çarpıştı. Motosikletten düşen 2 kişi, sürücünün dikkati sayesinde ambulansın altında kalmaktan son anda kurtuldu. Park halindeki bir otomobile vuran ambulanstaki sağlık görevlileri, kendilerini unutup yaralıların yardımına koştu. Faciayı son anda önleyen ambulans şoförü Burhanettin Sevük ve ekipte görevli Acil Tıp Teknikeri Şennur Köse o anları anlattı
Kaynak: DHA - Murat DELİKLİTAŞ - Ömer ÇETİNASLAN - Derya EVREN
Sarıyer’de faciayı son anda önlemişti! O ambulans şoförü konuştu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kaza, Ferahevler Adnan Kahveci Bulvarı'nda saat 14.40 sıralarında meydana geldi. Ferahevler'den Tarabya yönüne giden 34 EGY 721 plakalı otomobilin sürücüsü Emir Cevahir, arkasından siren çalarak gelen ambulansa yol vermek için ara sokağa yönelmek istedi. Bu sırada ters istikametten Ferahevler yönüne giden Furkan Karapınar'ın kullandığı 41 AHD 834 plakalı motosiklet, otomobile çarptı. Motosiklet sürücüsü ile arkasında oturan Barış Karapınar, çarpışmanın etkisiyle savrularak yere düştü. Arkadan gelen ambulans şoförü, son anda gördüğü yaralılara çarpmamak için direksiyonu sağa kırdı. Yolun kenarına savrulan motosikleti de altına alan ambulans,  park halindeki 34 RRG 67 plakalı otomobile arkadan vurdu.  

Kendilerini unutup yaralıların yardımına koştular

Ambulanstan inen sağlık görevlileri, kendilerini unutup yaralıların yardımına koştu. Furkan Karapınar ile Barış Karapınar, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından, başka bir ambulansla kaldırıldıkları Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Ambulansın çarptığı otomobilin sahibi Murat Akkuş, "Ambulans, yukarıdan aşağı siren çalarak geliyordu. Önünde de beyaz bir araba vardı. Araç, ambulansa yol vermek için sokağa dönmek istedi. Aşağıdan da motosiklet geliyordu. İkisi çarpıştı. Ambulans, motosiklettekilere çarpmamak için benim aracımın üzerine kırdı. Motosiklette iki genç vardı. İkisinin de bilinci açıktı. Araçta da iki genç vardı. Onlarda da herhangi bir sorun yoktu" diye konuştu.

Ambulans şoförünün dikkati sayesinde olası bir facianın önlendiği kaza anları bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, otomobil sürücüsünün ara sokağa yöneldiği, bu sırada karşı yönden gelen motosikletle çarpıştığı görülüyor. Arkadan gelen ambulans şoförü, yerdeki yaralılara çarpmamak için son anda manevra yaptıktan sonra yol kenarındaki motosikleti altına alarak park halindeki otomobile çarpıyor.

 

 

"Vakaya giderken kazanın ortasında kaldık"

Faciayı son anda önleyen ambulans şoförü Burhanettin Sevük ve ekipte görevli Acil Tıp Teknikeri Şennur Köse o anları anlattı. Solunum sıkıntısı yaşayan yaşlı hastaya gittiklerini belirten Burhanettin Sevük, "O gün saat 14.30 gibi bize bölge dışında, solunum sıkıntısı yaşayan yaşlı bir bayan vakası verildi. Biz de solunum sıkıntısı yaşandığı için hızlı gitmek zorundaydık. Uyarı sesimiz ve uyarı ışıklarımız açık bir şekilde seyir halindeyken trafik kazası oldu bizim önümüzde. Biz de o olaya dahil olduk. Karşıdan bir motor geliyordu. Ben motorun gelişini gördüm ama çok kısa bir süre içerisinde benim önümdeki araç, benim önümden sol tarafa geçti ve çarpışma gerçekleşti. Bu çarpışmadan sonra motor sürücüsü motorla birlikte yere savruldu. Motorcunun arkasında da bir tane çocuk vardı, 12-13 yaşlarında. Motor onlardan kurtuldu, benim önüme doğru geldi. Ben sağa kırdım tabi çevik bir şekilde ve motorla birlikte sağda duran arabaya vurarak durmak zorunda kaldım" dedi.

 

 

"Kaza geçirdiğimizi bir kenara bıraktık"

Kaza anında yaşananları anlatan Sevük, "Biz o anda kendimizi unuttuk. Kaza geçirdiğimizi falan bir kenara bıraktık. Hemen ilk yapmamız gereken yaralıya müdahaleydi. Arkadaşlarımla birlikte panik yapmadan seri bir şekilde yaralıya müdahale ettik. Yaralıyı ambulansa aldık ve ikinci bir ekip çağırarak hastaneye sevkini gerçekleştirdik. Aldığımız eğitim gereği ve yaptığımız iş gereği, kendi hayatımızı tehlikeye atarak.. Başkalarının hayatını kurtarmak adına bu işi yaptığımızdan dolayı, bunlar bizim yaşantımız içinde olağan şeyler. Bu gördüğünüz kaza olduğu için gündeme geldi. Oysa biz günün her saati, gittiğimiz vakada böyle bir olay olacak şekilde çalışıyoruz ve yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

 

 

"13 yaşındaki cocuğu allah korudu"

Kaza da en çok 13 yaşındaki çocuktan etkilendiğini söyleyen Sevük, "O günle alakalı söyleyeceğim. Sürücü arkadaşlar özellikle motor sürücülerinin, daha dikkatli motor kullanması. Orada Cenab-ı Allah'ın bir lütfu oldu. 13 yaşında bir çocuk vardı motorcunun arkasında. Hiçbir koruma olmadan sadece sarılmış. Allah onu korudu, onun adına da hepimizi korudu" dedi.

Şennur Köse: "Gerekeni yaptık"

Kaza anında ambulansta bulunan ve yaralılara ilk müdahaleyi yapan Acil Tıp Teknikeri Şennur Köse ise, "Ogün vakaya seyir halindeyken, bir kaza oluştu ve biz de bu kazanın içerisinde bulunduk malesef.. Ama bu bizim mesleğimizin gerekliliği, aldığımız eğitimlerden dolayı soğukkanlı ve seri bir şekilde vakaya müdahale ettik. Orada gerekilen her şeyi yaptık" diye konuştu.

"İşimizi yapmamız için bize müsaade etsinler"

Özellikle vakalara müdahale ederken sorunlar yaşadıklarını dile getiren Köse, "Kaza maalesef İstanbul trafiğinde fazlasıyla yaşanıyor. Özellikle ambulanslara sirenleri açıkken daha hassas ve duyarlı olmalarını istiyoruz. Özellikle olay yerindeyken, müdahalemiz sırasında müsaade edilmiyor böyle olaylarda. Bize müsaade ederlerse işimizi yapmamızda daha çok seviniriz" ifadelerini kullandı.

 

ambulans
kaza
ambulans soforu
otomobil
sariyer
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir