Medimagazin logo

Sağlık çalışanlarının tayinlerine sınırlama

Sağlık Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile sağlık çalışanlarının tayinlerine sınırlama getirdi.
Sağlık çalışanlarının tayinlerine sınırlama
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine göre sağlık personelinin (1), (2), (3) ve (4). Hizmet bölgelerinin (C) ve (D) hizmet gruplarında görev yapan personel, sadece (5) ve (6). Hizmet bölgelerinin (C) ve (D) hizmet grubu illerine tayin isteyebilecek.

Bu kapsamın dışında kalan alt bölge tayin taleplerinde ise illerdeki kadroların doluluk oranlarına bakılacak. Döner sermaye kadrolarında çalışanların il içi nakil taleplerini ise Valilikler karara bağlayacak.

Edinilen bilgiye göre, Türk Sağlık-Sen tarafından söz konusu düzenleme ile getirilen bu sınırlamanın kaldırılması için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yapıldı. Yapılan başvuruda Atama ve Nakil Yönetmeliği hükmüne açıkça aykırı olan düzenleme ile yasal mevzuat gereği hakkı olduğu halde, çalışanların bu hakkının kullanımına kısıtlama getirildiği belirtildi.

Başvuruda yönetimin tek yanlı iradesi ile yaptığı düzenlemelerle getirilen kuralların, yönetimin yine tek yanlı iradesi ile değiştirilmesinde, hukuk devleti ilkelerine uyulması gerektiğine dikkat çekildi.

Yönetmelik hükmüne aykırı olarak düzenlenen söz konusu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi istendi.

-GEREKİRSE HUKUKİ YOLLAR DENENECEK-

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Alt bölgelere tayinde atama ve nakil yönetmeliğine aykırı olarak yapılan bu sınırlandırma hem mevzuata aykırı hem de çalışanları mağdur edecek bir düzenlemedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu yanlıştan dönülmesi için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yaptık. Umarız bu düzenlemeden geriye dönülür. Aksi takdirde bu haksızlığın önüne geçmek için hukuki yollara başvuracağız” dedi.

sağlık
çalışanlarının
tayinlerine
sınırlama
Yorum (2)
ugur
saglık bakanlıgını tayin konularında anlamak zor,1-yeni alım yapılmadan önce bütün boş kadrolar yayınlanmalı ve mevcut çalışan dr-hemşire vs tayini yapılmalı bu insanların motivasyonunuda artıracaktır... şuan ne yapılıyor bir kaç boş kadro yayınlanıyor ardından bir bakıyorsunuz dolu sanılan bir çok yere yeni alım yapılıyor bu adil mi?örnegin ank gideceksiniz boş kadro yok deniliyor(bu arada hizmet puanım yükselsin diye personel beklemeye devam ediyor)ardından bir kpss ankara bir sürü personel alınıyor,oysa önce tayin isteyen gönderilse ve boşalan yere atama yapılsa bakanlık ne kaybeder..aslında çok şey kazanır..
0
Cevapla
Aziz Kara
sağlık bakanlığı rahmetli oldu Doktor bakanlığı oldu Sayın Osman Durmuş u arar olduk Emmekçi sağlık çalışanların taziyeler sunarım. Maaşlarımız diğer kurumda çalışan hizmetli lerin bile alında kaldı birde güler yüz hizmet bekleniyor. Maaşlarımız ancak döner sermaye ile tam alıyoruz. 10 yıldır maaaş kaybı yaşıyoruz
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir