Medimagazin logo

Sağlık çalışanı ameliyathanede kendini astı! Geçimsizlik nedeniyle mısır satıyordu

Yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle görev yaptığı hastanedeki işinden artakalan zamanda mısır satan sağlık çalışanı Adem Kılbıyık, 13 Haziran günü Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ameliyathanesinde kendini asarak yaşamına son verdi. Kılbıyık'ın intiharı, sağlık çalışanlarının zorlu çalışma koşullarını tekrar göz önüne serdi
Kaynak: Duvar - Cihan Başakçıoğlu
Sağlık çalışanı ameliyathanede kendini astı! Geçimsizlik nedeniyle mısır satıyordu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan Adem Kılbıyık, 13 Haziran günü ameliyathanede kendini asarak yaşamına son verdi. Duvar'dan Cihan Başakçıoğlu'nun haberine göre ekonomik sıkıntılar nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan Kılbıyık'ın psikolojik problemleri olduğu da iddia ediliyordu.

DEÜ Hastanesi çalışanlarının iddialarına göre hastane ameliyathanesinde çalışanların sayısı yaklaşık 180-200 kişiyi buluyor. Pencere dahi bulunmayan kapalı ortamda 8-12 saatlerini geçiren sağlık çalışanları, yılda iki kez psikolojik destek talep ettiklerini ancak bu taleplerinin karşılanmadığını da dile getirdi. 

"Orası hastanenin 'hapishanesi'"

Hastanede çalışan bir personel, çalışma şartlarını şu şekilde anlattı:

“Ameliyathaneden dışarı çıkamıyoruz. Kapalı bir ortam. Girdiğin saatten çıktığın saate kadar dışarı çıkmak yok. Yemek aramız yarım saat. Ameliyathanedekiler dışarının nasıl olduğunu bilmez. Orası kapalı bir kutu. 10 dakikada temizlik yapıp yeni vaka alıyorsun. Hemen temizleyip, hemen hastayı almak zorundasın. Temizlik personeli sayısı da az. Nöbetteyken kesinlikle alanını terk edemezsin. Girdiğin zaman çıkışı yok. Hastanenin 'hapishanesi' olarak geçer. Vakanın ne zaman geleceği belli olmaz. Bazen hiç vaka gelmez, bazen de dinlenmeye fırsatın bile olmaz”

"Ek işler yapmaya başladık"

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz ise sağlık çalışanlarının enflasyon ve zam oranlarıyla da mücadele ettiğini anlattı. Batmaz sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Hanede iki devlet memuru veya iki işçi olmasına rağmen geçinememe durumu söz konusu. Bu noktada bizleri yoksulluk ve çaresizliğe iten bir durum var. Biz sağlık emekçileri olarak inanılmaz yoğun, tehlikeli ve zor bir iş yapıyoruz. Buna rağmen bize kalan dinlenme zamanımızda hayatımızı idame ettirebilme derdi ile ek işler yapmaya başladık. Son süreçte artan ev kiraları, ulaşım ve diğer zamların hepsi birleştiğinde sağlık emekçileri 7 gün 24 saat çalışıp ne oturacakları eve sahip olabiliyorlar ne de sosyal yaşamları mümkün oluyor”

 

 

dokuz eylul universitesi
saglik calisani
intihar
Yorum (6)
bozeren
kendisine rahmet diliyorum. ne derdi vardı bilemiyoruz.. yukarıda bahsedilen çalışma şartlarında demirden çelikten robotların bile dayanması zor. sorumluları ne diyor acaba.. diyeceğim ama.. ülkemizde sorumlular her zaman arazidedir.
15
Cevapla
Ş. İnan
çok yazık. başkalarının hayatı için çalışıyorlar, kendi hayatları güneş görmeyen yerde ömür geçiyor. uludağ ünv.kalp damar cerrahi baş asistanı doktor da uludağ buzlarında intihar etmişti. doktorlarımız da hayatın ucunda çalışıyor.
15
Cevapla
Mehmet Tak
asgari ücretle çalışan ne yapsın, sağlık çalışanlarının maaşı iyi sayılır, hemen çalışma şartlarına, ekonomik durumlara çekmek siyasete girmektir.
13
Cevapla
Burçin
@mehmet tak merak etmeyin 10 yıl üniversitede bir ömür üniversite dışında çalışıp yapabilecekleri meslek için asgari ücretten hallice maaş alıp neredeyse açlık sınırında yaşıyorlar. açlıktan ölsün millet ama aman siyaset olmasın!
10
Cevapla
Dr.erhan
@mehmet tak siyisiti girmiktir, timim cinim, siyisiti girmiyiz biz,
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir