Medimagazin logo

Lise öğrencisinden ambulans geç kalmasın projesi

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, bir lise öğrencisinin geliştirdiği sistem gerçek hayatta yer bulursa hayat kurtaran 112 Acil Servis ambulansları artık trafik yoğunluğundan vaka adresine geç kalmayacak.
Lise öğrencisinden ambulans geç kalmasın projesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Beyşehir Fetullah Bayır Fen Lisesi öğrencisi Gökçe Tekin’in geliştirdiği “ambulans geç kalmasın” isimli proje, okulda açılan TÜBİTAK fuarında sergileniyor. Katılımcıların ilgisini çeken projeyle ilgili konuşan lise öğrencisi Tekin, “Projenin amacı, olay yerine geç kalan ambulans nedeniyle gerçekleşen önlenebilecek ölümlerin engellenmesini sağlamak” dedi. Proje kapsamında geliştirdiği sistemin çalışma prensibinden söz eden Tekin, “Bir radyo programı düzenledim. Bu program, vakaya giden seyir halindeki ambulansın çevresinde bulunan araçların radyo programlarına giriş yapıyor ve ‘arkanızdayım’ diyerek, siren sesi duyulmasından önce haber veriyor ve böylelikle araçlar kenara daha çabuk çekilirken, ambulans olay yerine çok daha hızla ulaşmış oluyor” dedi.


Fuarın proje sorumlusu İsmail Yapıcı ise, bir doktor arkadaşları vasıtasıyla istişare ederek geliştirilip tasarlanan proje ile insanların toplu olarak yaşadıkları yerlerde ya da yoğun trafikte ambulansların vakaya daha hızlı ulaşabilmesinin sağlandığının gösterildiğini söyledi.

ambulans
geç kalma
tubitak
proje
Yorum (2)
dr efendi
Fena fikir değil, tebrik ederim. Akıl akıldan üstündür. Allah muvaffak etsin.
0
Cevapla
Vurgun
Eğer Radyo vericisi açıksa işe yarar. Uzun tünellerde radyo yayını olduğu gibi...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir