Medimagazin logo

Hemşirelik bakımıyla ölüm ve enfeksiyon riski azalıyor

"Bilimsel kalıplar, ister sağlık kurumlarında isterse de evde nitelikli hemşirelik bakımıyla ölümlerin, enfeksiyon riskinin, yatak yaralarının azaldığını, hastaların hastanede kalma süresinin kısaldığını, hasta memnuniyetinin arttığını göstermektedir"
Hemşirelik bakımıyla ölüm ve enfeksiyon riski azalıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özlem Özkan, "Bilimsel kalıplar, ister sağlık kurumlarında isterse de evde nitelikli hemşirelik bakımıyla ölümlerin, enfeksiyon riskinin, yatak yaralarının azaldığını, hastaların hastanede kalma süresinin kısaldığını, hasta memnuniyetinin arttığını göstermektedir." dedi.

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi konferans salonunda "Hemşireler Günü" dolayısıyla yapılan etkinlikte konuşan Özkan, 20 milyon hemşireyi temsil eden Uluslararası Hemşireler Konseyi'nin (ICN) 28 yıldır hemşireler gününü bir tema etrafında ele aldığını belirtti.

Bu yılın temasının "Sağlık sistemlerinin karşılaştığı güçlüklerle baş etmede hemşireler bir güçtür" olduğunu ifade eden Özkan, hemşirelerin verdiği emeğe karşılık, hak ettiği değeri alamadığını savundu.

Özkan, hemşirelik bakımının yerine getirilemediğini dile getirerek, "Bilimsel kalıplar, ister sağlık kurumlarında isterse de evde nitelikli hemşirelik bakımıyla ölümlerin, enfeksiyon riskinin, yatak yaralarının azaldığı, hastaların hastanede kalma süresinin kısaldığı, hasta memnuniyetinin arttığını göstermektedir." diye konuştu.

Türkiye'de 2007 yılındaki Hemşirelik Kanunu kapsamında çıkarılan yönetmeliklerin hemşirelik bakımını açık olarak tanımladığını aktaran Özkan, şöyle konuştu:

"Bilimsel kalıplar böyleyken neden hemşirelik bakımı yaşama geçirilememektedir? Bu soruya yanıt verebilmek dünyada sayıları 20 milyona ulaşmış hemşireler için son derece hayatidir. Sağlık ve hemşirelik politikaları bir anahtardır. ICN'de temalarında bunun altını çizmektedir. Bu politikaların hakim toplumsal yapıyla ilişkisini kurmak, mevcut durumu bilimsel kanıtlarla ortaya koymak, parasız herkesin ulaşabileceği nitelikli sağlık ve hemşirelik politikaları inşa etmek toplumun bir üyesi olan hemşirelerin öz görevidir."

hemsirelik
kocaeli universitesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir