Medimagazin logo

Hemşireliğe ilk adımı attılar

İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından, 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı "Hemşireliğe İlk Adım' töreni düzenlendi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde eğitim gören 59'u erkek toplam 215 hemşire adayı birinci sınıf öğrencisi ant içerek meslek hayatlarına ilk adımı attı.
Kaynak: HÜRRİYET-EGE
Hemşireliğe ilk adımı attılar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konferans Salonu'ndaki "Hemşireliğe İlk Adım' törenine Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Kocabaş, Prof. Dr. İbrahim Attila Acar, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Akar, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Sami Çetin, Rektör danışmanı aynı zamanda İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Demirci, Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu Müdürü Yard. Doç. Dr. Aşkın Haluk Yıldırım ile ilgili fakültelerden akademisyenler katılırken; genç hemşire adaylarının aileleri de yoğun ilgi gösterdi.


Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yasemin Tokem, günümüzde hemşirelik mesleğinden beklenenlerin geliştiğini ifade etti. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Akar ise konuşmasına "Her şeyin başı insanı karşılıksız sevmektir" diyerek başladı. Dekan Prof. Dr. Sedat Akar, hastayla uğraşan her sağlık personelinin olmazsa olmazının başında "sevgi' duygusunun geldiğini ifade ederek, "Hastadan gelebilecek her türlü kötü davranışa rağmen, bazen şiddete maruz kalmamıza karşın sevgimiz karşılıksızsa bunların hepsini göz ardı edebiliriz. "Ben o hastaya bakmam, o beni şikayet etmiş' diyemeyiz. Bu meslek fedakarlık olmadan yapılacak bir meslek değildir. Gece yarısı kapınıza gelmiş bir komşunuzu reddetme lüksünüz yoktur. Bazen 24, bazen 48 saat uykusuz çalışmanız gereken durumlar olabilir. Öğrenci arkadaşlarımızın şimdiden bunlara hazırlıklı olması gerekir" dedi.

Öğrencilerden hocaları olarak yüzde yüz bilgi sahibi olmalarını beklediklerini ifade eden Prof. Dr. Akar, "Sağlık yüzde 50 bilgiyi kaldırmaz. Yarım bilgi sahibi sağlık elemanı insan sağlığına olumsuz etki edebilir, zararlı olur. Tıp fakültelerinde ve sağlık bilimleri fakültelerinde ders geçme notu 60'tır. Bu öğrencinin dersinin yüzde 60'nı biliyor demektir. O yüzden öğrenci arkadaşlarımızın yüzde yüz düzeyinde bilgi sahibi olması gerekiyor" diye konuştu.


Sağlığın insan hayatı açısından taşıdığı öneme vurgu yaparak konuşmasına başlayan İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kocabaş da genç hemşire adaylarına tavsiyelerde bulunup, "Fedakarlık ve özveri ile size gelen kim olursa olsun hiçbir ayrımı yapmadan hizmet verebilmek için her zaman hazır olmanız gerekiyor. Yapacağınız işlerinizde bazen özel hayatınızı ikinci plana atmanız söz konusu olabilir. Bu süreçte çevrenizdeki meslektaşlarınızla kuracağınız sevgi paylaşımı, dayanışma, kader birliği sizin engelleri aşmanızda faydalı olacaktır" dedi.


Konuşmasının sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kocabaş, fakülteye en yüksek puanla giren öğrenci Fatma Zehra Yılmaz'a tebrik plaketi sundu. Tören Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yasemin Tokem'in öğrencilere "öğrenci hemşire andını' okutması ve öğrencilere rozetlerinin takılmasıyla son buldu.

hemşireliğe
ilk
adımı
attılar
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir