Medimagazin logo

"Hemşireler zor şartlarda özveriyle çalışıyor"

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, hemrişeleliğin güç çalışma şartları gerektiren, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde barındıran, insan sevgisi ve şefkatiyle yapılan onurlu bir meslek olduğunu söyledi.
"Hemşireler zor şartlarda özveriyle çalışıyor"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hemşireler Haftası sebebiyle bir açıklama yapan Dr. Akan, toplumun sağlık ihtiyacını karşılayan personeller arasında hemşirelerin önemli bir yer teşkil ettiğini kaydetti. Akan, "Hemşirelerimiz gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde, gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinde önemli görevler üstlenmekte, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin topluma sağlık kazandırmak için çalışmaktadır. İlk profesyonel hemşireliğin 1854-1856 yıları arasında yaşanan Kırım Savaşı'nda 'Florence Nightingale' ile başladığı kabul edilmektedir. 1964 yılından beri de hemşire Florence Nightingale'in anısına 12-18 Mayıs tarihleri 'Hemşirelik Haftası' olarak kutlanmaktadır. Türkiye'de 1954 yılında çıkarılmış olan Hemşirelik Kanunu sonrasında, 25 Nisan 2007 yılında kanunun birçok maddesi değişikliğe uğrayarak hemşirelere birtakım haklar verilmiştir. Türkiye'de ilk hemşirelik eğitimi 1911 yılında 6 aylık hasta bakıcılık kursu ile başlatılmış, 1955 yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksel Okulu'nun kurulması ile üniversite düzeyinde eğitime geçilmiştir." dedi.Türkiye'nin ve Bursa'nın dört bir yanında görev yapan hemşirelerin daha iyi şartlarda çalışması için elllerinden geleni yaptıklarını anlatan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, verimli bir sağlık hizmeti sunan hemşirelerin, sadece hemşireler gününde değil, her zaman yanlarında olduklarını söyledi.
Bursa'da özel ve devlet kurumlarında toplam 4 bin 220 hemşire bulunduğunu dile getiren Dr. Özcan Akan, "Sağlık hizmetlerinin bir ekip çalışması olduğu prensibinden hareketle, bizler için bu ekipteki her çalışanın eşit değer ve önemde olduğunu açıkça ifade etmek istiyorum. Hemşirelerimiz ortaya koydukları şefkatli tutumları ile sağlıklı toplum oluşumunda sağlık ekibinin temel taşlarını oluşturmaktadırlar." diye konuştu.

"hemşireler
zor
şartlarda
özveriyle
çalışıyor"
Yorum (4)
necati
hayret hiçbir hemşire bu yazıya yorum yazmamış. mesleklerini ne kadar benimsedikleri belli. onun için sağlık camiasında sürekli eziliyorlar. bari okuyup bişey yazsaydınız.
0
Cevapla
murat
necati (sağ .mem.) valla abi yazik saygideger yardimci saglik personelimin bunun gibi sitelerdeki haberleri okuyup yanit yazacak zamani yada enerjisi mi kaldi? seviyoruz onlari biz ve onlar icin endiseleniyoruz da..
0
Cevapla
hmş
okudum yorum yapmıyorum varmı memnun oldun mu?necati bey
0
Cevapla
neco
hmş. zaten yorum yapacak yeterlilikte olsanız, hemşirelerin zor şartlar altında çalıştığını bir hemşire hanım açıklardı. zaten tabip dışı sağlık personeli korktuğu için saygı göremedi ve varlığı sadece yılda birkaç günle hissedildi.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir