Medimagazin logo

‘Hemşire açığı var sağlık liselerinin önü kesilmesin’

Türkiye’deki hemşire ihtiyacını karşılamak için teşvikle kurulan özel sağlık meslek liseleri, fazla büyüdükleri gerekçesiyle kontenjanları düşürülünce kapanma noktasına geldi.
Kaynak: ZAMAN - ÇAĞLAR AVCI -EMEL TEMİZAY
‘Hemşire açığı var sağlık liselerinin önü kesilmesin’
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ancak 2013’te yayınlanan OECD raporu hemşire açığını gözler önüne seriyor. OECD ülkelerinde bin kişiye 8,8 hemşire düşerken bu rakam Türkiye’de 1,7. Hasta Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, “Hemşire ihtiyacımız var. Açığı kapatacak uygulamaların önünü kesmek doğru değil.” diyor.

 

Kontenjanları düşürülen özel Anadolu sağlık meslek liseleri, sıkıntılı günler yaşıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren bu liselere kayıt yaptıracak öğrencilerin mezun olunca ‘yardımcı hemşire’ olması, tartışılan konuların başında geliyor. Meslek tanımına göre, yardımcı hemşireler, hasta bakıcılar gibi sadece çocuk ve yaşlı hastaları besleyecek, hastanın elbisesini değiştirecek ve ateşini ölçecek. Bu okullardaki talep patlamasına dikkat çeken Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamalarda, “Artık hemşire, ebe ve teknisyen olmak isteyenlerin lisans mezunu olmaları gerekecek.” demişti.

 

Uygulamadaki yanlışlığı gündeme taşıyan STK’lar ise hemşire açığı devam ederken ani kararlar alınmaması, ‘ben yaptım oldu’ mantığı yürütülmemesi gerektiğini belirtiyor. Türkiye’de yetişmiş, kalifiye hemşire açığının çok fazla olduğunu kaydeden Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, özel sağlık meslek liseleri için uygulanacak yeni mevzuatın en azından bundan sonra yeni açılacak okullar için geçerli olması gerektiğini vurguluyor. Kendilerine ulaşan şikâyetlerde hemşire açığının kapanmadığının görüldüğünü söyleyen Hasta Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Vatandaş, hemşire açığından dolayı nitelikli sağlık hizmeti alamıyor. Birçok kamu ve özel hastanede de durum böyle. Şu anda hemşire ihtiyacımız var ve devletin ‘ben yaptım oldu’ mantığı, açığı kapatacak uygulamaların önünü kesmesi doğru değil.” Şifa Derneği Genel Sekreteri Sevgi Yiğit de, kontenjanların sınırlandırılmasıyla başta kaliteli sağlık hizmeti bekleyen vatandaşların, sonrasında hemşire olmak için bu okullara başvuran öğrenci ve onların öğretmenlerinin mağdur olacağına dikkat çekiyor.

 

TÜRKİYE’NİN HEMŞİRE AÇIĞI YÜKSEK

2013’te yayınlanan OECD ülkelerine yönelik ‘Bir Bakışta Sağlık’ raporu, Türkiye’deki hemşire açığını gözler önüne seriyor. OECD ülkelerinde bin kişiye 8,8 hemşire düşerken Türkiye’de 1,7’de kaldı. İsviçre’de bu rakam 16,6 iken Danimarka ve Belçika’da 15,4 oldu.  Aynı şekilde OECD ülke ortalamasında bir hekime 2,8 hemşire düşerken Türkiye’de  1 oldu. Japonya’da bu rakam 4,5.

‘hemşire
açığı
var
sağlık
liselerinin
önü
kesilmesin’
Yorum (3)
Md
Nicelik üzerine kurulu niteliksiz sağlık sisteminiz sonunuz olacak farkında değilsiniz...
0
Cevapla
uz.hem
Bu beyanatı veren kişi hemşirelik mesleğin gereklilikleri hakkında ne kadar bilgi sahibi acaba? Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Türk Hemşireler Derneği'nin sayfasını inceleyerek neden lise mezunu olmasının uygun olmadığını bir kez daha okumalıdır.
0
Cevapla
Melek
Zaman zaman açılıp kapatılan sağlık meslek liseleri gerek özel gerek devlet artık tamamen kapatılmalı.Liseden nasıl öğretmen olunamıyorsa çocuk yaşta hemşire de olunamamalı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir