Medimagazin logo

Fazla mesai ücretinin yüzde 50 yerine 20’si alınabiliyor

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği (SAHADER) Başkanı Abdurrahman Aktürk, sağlık çalışanlarının fazla mesai ücretlerinin yetersizliğine dikkat çekti.
Kaynak: Cumhuriyet - Merve Kılıç
Fazla mesai ücretinin yüzde 50 yerine 20’si alınabiliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kamuda ve özel sektörde çalışan işçilerin 4857 sayılı iş yasasına göre fazla mesai yaptıkları zaman normal çalışma ücretinden yüzde 50 daha fazla ücret aldıklarına işaret eden Aktürk, “Gece, gündüz, hafta sonu ve resmi tatil ayrımı olmadan nöbet tutan bir hemşire alması gereken ücretin yalnızca yüzde 20’sini alabiliyor” dedi. 

Cumhuriyet'ten Merve Kılıç'ın haberine göre, Aktürk, “Ekstra çalışmanın karşılığında ekstra bir ücret verilmesi kadar doğal bir şey yoktur. Evrenselleşmiş bu standart ülkemizde sağlık meslek çalışanları için geçerli değildir. Temmuzda memura yapılan zamma kadar lisans mezunu bir hemşire fazla mesai yaptığında aldığı saatlik ücret yalnızca 75 liraydı. Asgari ücretin saatlik karşılığının altında kalan bu ücret artık saatlik asgari ücretten yüksek hale gelmiştir” ifadelerini kullandı. 

Asgari ücretin saatinin 88 lira, lisans mezunu hemşirenin bir saatlik fazla mesaisinin 90 lira olarak belirlendiğini belirten Aktürk, “Sağlık Bakanlığı’nda çalışan, nitelikli iş gören lisans mezunu bir hemşirenin fazla mesai saat ücreti, asgari ücretli vasıfsız yeni işe başlayan bir işçinin aldığı saat başına ücretten sadece 2 lira fazladır” diye konuştu.

"439 TL yerine 293 lira"

Aktürk, şunları kaydetti: 

“İş kanununa benzer bir uygulama sağlık meslek çalışanları için uygulanmış olsaydı mesaide saat başına 293 lira alan bir sağlık emekçisi, fazla mesaisinin karşılığını 439 lira olarak alacaktı. Ancak bakanlık; yıllardır devam eden bu utanç verici, emek sömürüsü tablosunu iyileştirmek için henüz bir çaba göstermemiştir.” 

Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu’na seslenen Aktürk, “Fazla mesai ücreti, normal mesai ücretinden düşük olamaz. Sağlık emekçilerinin hak ettiği ancak yıllardır gasp edilen fazla mesai ücretleri ivedi bir şekilde düzeltilmelidir” dedi. 

 

mesai ucreti
saglik calisani
Yorum (2)
Mehmet Kaya
bu konuda diğer sorun sağlık çalışanlarının gece mesaileri nin gündüz mesaisi gibi kabul edilip gece çalışmaya ücret ödenmemesidir. bu şekilde gece çalışan sağlık çalışanlarının emekleri yok olmaktadır.
1
Cevapla
Ayşe kurt
çok doğru. üstelik fazla mesai fazla iş yükü demektir. tatil dinlenme hakkımızdan feragat etmektir. fazla çalışmanın karşılığı da günlük ne ise memur ücretlendirmesi o olmalıdır...
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir